Loni na konci září se chrudimská plovárna proměnila v centrum hudby, světel a energie. První ročník Vibe Festu se zcela určitě vydařil a letos už na konci června navazuje druhým, který se ponese v duchu hesla „V Chrudimi to žije“. „Naším cílem je pokračovat v podpoře kulturního a společenského života ve městě, zejména směrem k mladší generaci. Budujeme nové formáty akcí, které osloví širší publikum,“ sdělil městský zastupitel Lukáš Závodný, hlavní iniciátor zrodu nového festivalu.
Nemáte čas číst? Poslechněte si článek v audio verzi.
Co vás přivedlo k myšlence založit Vibe Fest a jak vlastně vznikl úplně první impuls?
K té myšlence mě osobně přivedlo to, že v Chrudimi chybí vyžití pro mladší generaci občanů, která se chce realizovat, ale i pro návštěvníky, kteří chtějí něco zažít. Na toto konto vznikl dotazník, který jsme rozeslali mezi žáky a studenty základních a středních škol ve městě, v němž se mohli vyjádřit, co jim v Chrudimi chybí. Z toho následně typově vznikla tato akce.
Proč podle vás takový festival v Chrudimi dává smysl a co má přinést místním lidem, zejména mladší generaci?
Nabízí rozvíjet aktivity, jenž město pořádá formou vlastní iniciativy, Chrudimské besedy či jiných organizací, které něco v prostoru města chtějí vytvářet. Ta obecná podpora je v tom něco vymyslet, následně realizovat s tím, že i ti mladší lidé ve městě se do této tvorby mohou zapojit. Dostanou k tomu prostor, žádné meze se v tomto směru nekladou.


Jaká byla loni odezva prvního ročníku?
Myslím, že velice příznivá. Dorazila přibližně tisícovka návštěvníků. Od nich osobně, ale i na sociálních sítích jsem dostával zpětnou vazbu v tom směru, že byli spokojení. Organizace občas zaskřípala, objevily se nějaké technické problémy, to vůbec nebudu zastírat, byl to přece jenom první ročník. Ale ten celkový produkt, který vznikl, je určitě správný a už pracujeme na tom, co přidat, jak jej dál rozšířit. Nebyla to akce na jedno použití.
První ročník proběhl na plovárně, druhý přesouváte blíže k historickému centru, navíc v jiném termínu. Co vás k této změně vedlo a co tím chcete posunout dál?
Loni se festival konal na konci září, což už je docela na hraně a měli jsme velkou kliku na počasí. Proto letos Vibe Fest bude poslední předprázdninovou sobotu 27. června, což by se mohlo ujmout i do dalších let. Pokud jde o lokaci, o plovárnu je velký zájem, proto se nabízí otázka, proč se tam cpát a nevyužít ve městě jiný prostor. Klášterní zahrady jsou technicky vybavené a mají možnost se ještě rozvinout a posunout dál. Navíc spojení parku, historie, centra města a hudby dává logický rámec takové akce.


V čem bude druhý ročník jiný nebo silnější než ten první? Na co se mohou návštěvníci těšit?
Dál budeme držet vlnu skupin na dvou scénách, ta je určitě správná. Více se učíme ve smyslu objednávání jednotlivých interpretů, v tomto směru jsme rádi za jakýkoliv námět, koho pozvat. Druhý ročník má výhodu v tom, že už jsme si vyzkoušeli všechny neduhy a poučili se. I proto bude letos Vibe Fest mediálně více propagovaný. Více se hodláme pustit i do sponzorských aktivit, abychom drželi na rozumné míře ceny vstupenek. Stejně tak i občerstvení, opět podpoříme místní prodejce, které ve městě máme.
Vibe Fest působí jako akce, která chce budovat novou tradici. Kam byste chtěl festival posunout v dalších letech a jakou roli by měl mít v životě města Chrudim?
Zapojit více studenty a mladší generaci do chodu, organizace, výběru kapel, aby se v tomto projektu mohli realizovat, to bych si přál. Hlavní impuls byl ten, že tato akce vznikla pro ně. Kdokoliv má zájem, může mi kdykoliv napsat s jakoukoliv aktivitou. Meze se žádné nekladou, naopak všechny nápady jsou vítány.
Foto: Archiv Vibe Fest

Komentáře nejsou povoleny.