Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Průmyslovka v Kutné Hoře plánuje lyceum i nový internát s jídelnou

Už 155 let působí v Kutné Hoře průmyslová škola, která v současnosti vystupuje pod názvem Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky. „Vzděláváme studenty v technických oborech tak, aby byli ihned po maturitě schopní nastoupit do práce jako plnohodnotná součást firmy,“ nastínil ředitel školy Josef Treml.

Pane řediteli, jak byste ve stručnosti charakterizoval vaši školu?

Už z našeho názvu je dané, že jsme vlastně tři školy v jedné budově, ale primárně jsme kutnohorská průmyslovka. A je to jméno s dobrým zvukem, protože škola nežije setrvačností z dlouhé tradice, ale sleduje současné trendy a drží krok s dobou. Střední průmyslová škola, jediná ve městě, tu ale je už 155 let, což jsme letos oslavili absolventským plesem. Vzděláváme studenty v technických maturitních oborech, a to v elektrotechnice a informačních technologiích. A připravujeme rozjetí technického lycea.

Jaká je kapacita a naplněnost školy?

Aktuálně máme šest stovek studentů a do budoucna počítáme, že ještě narosteme. Každý rok odmaturuje okolo 120 z nich a přibližně 80 procent se chystá na vysokou školu. Jsme jednou z nejlépe vybavených technických škol v kraji.

Zmínil jste vznik technického lycea. Kdy zahájí svou činnost a co bude náplní studia na něm?

První studenti u nás začnou studovat ve školním roce 2026/2027, teď se snažíme obor profesionálně připravit a nachystat. Za úkol bude mít vzdělávat studenty ve všeobecně vzdělávacích předmětech, současně ovšem také v těch technických. Například zde bude zvýšená hodinová dotace pro český jazyk, matematiku, ale i pro ekonomiku a právo, takže absolventi budou mít široké uplatnění na trhu práce. Odborná část lycea se bude specializovat na informační technologie a elektrotechniku. Absolventi se pak mohou stát manažery ve firmách třeba pro kybernetickou bezpečnost nebo robotiku.

Sídlíte v historické budově v samotném centru Kutné Hory. Je její zázemí na dostatečné úrovni?

Budova byla postavená ve třicátých letech minulého století panem architektem Ryšánem, v letošním roce byla zapsaná jako památkově chráněná budova. Je to hezký dárek k výročí 155 let, ale současně hodně velký závazek, protože očekáváme vysoké výdaje na údržbu budovy. Budova byla postavená jako škola a zcela plní svoji roli. Rádi bychom dále rozvíjeli aktivity vedoucí k rozšíření kmenových, ale i specializovaných učeben.

Nějaké změny či vylepšení přesto určitě probíhají…

Ano, naším cílem je nabídnout moderní laboratoře v historické obálce a máme opravdu co nabídnout – moderní laboratoře robotiky, zabezpečovacích systémů, virtuální realitu a mnoho dalšího.

Daří se nám získávat finance z evropských dotací, hlavně na vybavení v informačních technologiích a elektrotechnice. Studenti se například učí svařovat optická vlákna a jedna svářečka stojí od 150 tisíc korun. Nejsou to levné záležitosti, ale chceme, aby studenti měli k dispozici moderní vybavení. To je náš cíl, aby každý náš absolvent byl schopen okamžitě po škole být uplatnitelný v praxi a firmy do něj nemusely investovat velké prostředky na další vzdělávání. Také proto klademe důraz na 3D modelování a 3D tisk. Ve škole máme přes dvacet 3D tiskáren, které tomu výrazně pomáhají. Studenti se tímto naučí proces: myšlenka, model a realizace.

Co jsou pro vás největší výzvy pro následující roky?

V horizontu nadcházejících pěti let je tou první zřízení technického lycea. Jeho podmínkou bude například pro každého studenta minimálně jedna zahraniční stáž. Druhá výzva je spojená se spoluprací s našimi partnery, za všechny zmíním třeba firmy Foxconn, PMI nebo Toyotu Kolín. Probíhá prohlubování spolupráce, kdy firmy podporují vybavování laboratoří, inovujeme učební plány a zapojujeme zaměstnance firem do výuky. Příkladem je realizace laboratoře ve spolupráci s kutnohorským Foxconnem nebo příprava certifikace našich studentů firmou Toyota. Třetí výzvou je rozšíření budovy školy o tělocvičnu, internát a jídelnu v blízkosti hlavní budovy. Kutnohorská průmyslovka má ambice se stát technickým centrem excelence. Tento statut vytváří v rámci projektu Implementace dlouhodobého záměru Středočeského kraje, který v rámci tohoto podporuje vybrané školy.

Podaří se všechny výzvy splnit?

Věřím, že ano a tím poskytovat vzdělávání v moderní škole. Chceme být školou s jasnou vizí, nejen učit moderní věci, ale také je učit moderním a efektivním způsobem. Svět se rychle mění, mění se žáci a musí se měnit i způsob vyučování, pokud chceme udržet krok s dobou.

Foto: Archiv Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *