Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Prosiměřické Poctivé uzenářství je vyhlášené v širokém okolí a dělá čest svému jménu

Vítězslav Geidl a Lubomír Kříž jsou zkušenými řezníky a uzenáři. Před dvanácti lety se rozhodli založit si vlastní podnik. V Prosiměřicích u Znojma tak od nuly vybudovali Poctivé uzenářství. Jak už název napovídá, všechny dobroty, které tam vznikají, jsou vyráběné podle osvědčených receptur bez přidaného separátu a zbytečné chemie. Lahodné uzeniny se staly vyhlášenými v širokém okolí. Nezřídka se stává, že se před malebným obchodem tvoří fronta. Lidé obklopeni vábivou vůní masných výrobků čekají, než se na ně dostane řada a budou si moci vybírat z pultu plného čerstvých uzenin, pečených výrobků a masa. O Poctivém uzenářství, kde kvalita a čerstvost hrají prim, jsme si povídali oběma se zakladateli Vítězslavem Geidlem a Lubomírem Křížem.

Nemáte čas číst? Poslechněte si článek v audio verzi.

Povězte, jak se zrodilo Poctivé uzenářství?

Lubomír: S kolegou jsme oba měli dlouholeté zkušenosti v řeznickém a uzenářském oboru, které jsme se před dvanácti lety rozhodli zúročit ve společném podnikání. Na začátku roku 2014 jsme začali připravovat výrobní prostory v Prosiměřicích a v prosinci téhož roku jsme už otvírali naše Poctivé uzenářství. Začínali jsme úplně od píky s vybavením, které nebylo úplně nejnovější. Postupem času jsme výrobu modernizovali a nyní i díky podpoře z fondů Evropské Unie už máme k dispozici nejmodernější technologie, které nám pomáhají zefektivňovat výrobu.

I přes moderní technologie ale zůstáváte věrní starým recepturám a masné výrobky u vás vznikají výhradně z masa bez jakýchkoliv nežádoucích věcí navíc.

Vítězslav: Toho, že masné výrobky mají být pouze z masa se držíme už od začátku. Nepřidáváme separáty ani zbytečnou chemii. Držíme se poctivého řemesla, k čemuž se hrdě hlásíme i v názvu. Poctivým řeznictvím jsme opravdu až do morku kostí.

Nemáte vlastní chov hospodářských zvířat. Odkud pochází maso, které prodáváte a zpracováváte?

Lubomír: Vlastní chov sice nemáme, ale víme, že právě kvalitní maso je naprostý základ. Proto jej bereme od prověřených chovatelů z Vysočiny, kteří ctí stejné hodnoty jako my a jde jim o to produkovat pouze poctivé maso ze zvířat, které žijí ve výborných podmínkách.

Maso si po porážce sami bouráte?

Lubomír: Samozřejmě. Maso je po dovezení z jatek kompletně zpracovávané u nás – bouráme, sami si připravujeme maso na prodejnu i na uzenářské výrobky. Také udíme – pomalu, výhradně na bukovém dřevě.

Jaké uzenářské výrobky najdeme na vašem prodejním pultu?

Vítězslav: Šunky, salámy, paštiky, špekáčky, párky i několik druhů klobás od šunkových až po pikantní, které se dají grilovat. Máme třeba i vynikající klobásu s ořechy, která je skvělá za studena jako pochoutka k vínu. Každý den u nás v pultu lidé najdou i teplou sekanou, pečené koleno a kýtu nebo kuřecí křídla. To jsou věci, které jsou hodně oblíbené a lidé si je berou jako rychlý oběd nebo večeři.

Pokud má někdo velký hlad, může si teplé jídlo sníst přímo u vás v prodejně, je to tak?

Vítězslav: Ano. Máme tam čtyři stolečky, kde se dá najíst takříkajíc „na stojáka“. Každý týden od úterý do čtvrtka nabízíme i řeznický bufet. Teplý bufet je zákazníky hodně oceňovaný a hojně využívaný. Lidé už za ta léta vědí, že se u nás dobře najedí. Jídlo je vždy čerstvé a chutné.

Nejenom teplým bufetem jste vyhlášení široko daleko. I když nesídlíte přímo ve Znojmě, před vaší prodejnou v Posiměřicích často stojí fronty.

Lubomír: Za ty roky, co v Prosiměřicích fungujeme jsme si získali spoustu stálých zákazníků, kteří si pro dobré maso a poctivé uzeniny rádi dojedou ze Znojma a okolí až k nám do městyse. Troufám si tvrdit, že čerstvější a lepší maso, než u nás jinde neseženou. A pro nás je to ten nejlepší pocit, když je v prodejně plno lidí, kteří se k nám rádi vracejí právě proto, že jim chutná a jsou u nás spokojení.

Co považujete za váš TOP produkt, po kterém je největší poptávka?

Lubomír: Mezi zákazníky je velice oblíbená naše vepřová pečená kýta s kostí. Je to velký kus dobře připraveného masa, ke kterému nabízíme zapůjčení gyrosovače. Je to ideální řešení občerstvení na nejrůznější oslavy a akce.

Když už je řeč o oslavách a akcích – právě na tyto příležitosti jste schopni dodat uzeniny i ve větším množství?

Vítězslav: Ano. Na rodinné oslavy, dětské dny, letní tábory, hasičské soutěže a všechny možné další příležitosti, které vás napadnou rádi zařídíme menší i větší množství klobás, trampských cigár, špekáčků i dalších produktů z našeho sortimentu. Právě letní sezona hromadným akcím přeje, takže pokud sháníte poctivé občerstvení, na kterém si každý opravdu pochutná, neváhejte se na nás obrátit. Ideálně několik dní předem – abychom mohli připravit čerstvé produkty a sladit dodávku. Na menší objednávky stačí i 24–48 hodin.

Jste malý podnik. Kolik se kromě vás dvou na chodu Poctivého uzenářství podílí lidí?

Lubomír: Máme deset dalších zaměstnanců, takže na tenhle náš řeznický kolotoč je nás dohromady dvanáct. Jsme fajn tým a všem našim zaměstnancům bych rád poděkoval za to, že jsou s námi. A zvláštní poděkování patří našim prodavačkám. Máme štěstí, že za pultem u nás stojí skvělé dámy, které opravdu umí prodávat. Není to jen o tom podávat lidem šunku, maso nebo párky, ale také jim poradit, prohodit s nimi milé slovo a hezky se na ně usmát. A to všechno naše paní prodavačky dovedou. Ony jsou tou pravou duší naší prodejny.

Je vidět, že vaše řemeslo děláte nejenom rukama, ale hlavně srdcem. Řekněte, co vás na řeznickém povolání nejvíce baví?

Lubomír: Je to pestrá práce, ve které vzniká něco, co lidé ocení. Vytvářet dobré jídlo je krásná činnost. Baví mě, když se lidé vracejí, protože jim u nás chutná. To je poctivým měřítkem toho, že to, co děláme, děláme dobře.

Vítězslav: Řezničině se věnuji přes čtyřicet let a stále mě baví, přesně proto co říká kolega. Práce s masem, ač se to tak třeba nezdá, nikdy není jednotvárná. A na našem řemesle je hodně vidět, zda se dělá s láskou a od srdce. A u nás tomu tak bylo, je a vždycky bude.

Foto: Archiv Poctivé uzenářství

Komentáře nejsou povoleny.

Nově: