Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

POMONA Těšetice ctí zásady správné zemědělské praxe

Na ploše více než dvou tisíc hektarů v oblasti Dyjsko-svrateckého úvalu hospodaří společnost POMONA Těšetice a. s. Ta je členem řady významných organizací, Agrární komory ČR, Ovocnářské unie ČR, svazu SISPO a Svazu chovatelů holštýnského skotu ČR. „Jsme ryze českou zemědělskou společností, která je součástí skupiny AGRO Měřín produkující kvalitní tuzemské potraviny,“ říká ředitel Ivo Pokorný.

Můžete nastínit, co je hlavní náplní činnosti vaší společnosti?

POMONA Těšetice se zabývá tradičním zemědělstvím. Jsme specifičtí tím, že jsme široko rozkročení, stojíme na třech základních pilířích. Tím prvním je klasická zemědělská výroba, tedy pěstování základních produktů pro výrobu potravin, pšenice, kukuřice, ječmen, sladovnický ječmen či potravinářský hrách. Druhým pilířem jsou konzumní brambory a ovocnářství. To je v současnosti poněkud problematické, ale nás to baví, navíc v něm máme dlouhou tradici a zkušený personál. Na bezmála šedesáti hektarech se jej snažíme dělat v souladu se všemi moderními poznatky, okrajově se věnujeme také vinné révě. Třetím pilířem je živočišná výroba. Na farmě Purkrábka chováme více než jedenáct stovek kusů dobytka. Jsme zaměření na výrobu mléka.

Jižní Morava je tradičně oblastí zemědělství zaslíbenou. Platí to i pro dnešní dobu?

Určitě ano. V rámci podmínek, které máme, stojí za to zmínit, že hospodaříme na půdách dobře zásobených živinami. To je zásluhou dlouhého geologického vývoje, je zde dobrá zásoba makroprvků. Pozitivní je i fakt, že je v naší oblasti zanedbatelné znečištění polétavým prachem a emisemi, protože průmyslová výroba zde historicky nebyla rozsáhlá.

Nakolik i Nakolik i vás trápí sucho, s vás trápí sucho, s nímž se v nímž se v posledních letech potýká celé Česko?

To je asi to jediné, na co si můžeme stěžovat. Klimatické i zemědělské sucho. Zvyšují se teploty, ale nezvyšují se srážky. U ovoce i tržních plodin jsme tak limitovaní nedostatkem vody. Naše možnosti jsou vyšší, než bývá reálný výsledek.

Jakým způsobem se suchem bojujete?

Máme to štěstí, že jsou zde historicky vybudované závlahy. Jako zdroj vody nám slouží vodní nádrž Těšetice. My tuto vodu můžeme využít na závlahu ovocných sadů. Za poslední léta jsme také reagovali na požadavky šetření vodou tím, že jsme je přebudovali na závlahu kapkovou, která šetří spotřebu vody.

Kde všude se mohou zákazníci s vaší produkcí setkat?

Pokud jde o ovoce, pochopili jsme, že orientovat se na velkoobchodní řetězce není ideální cestou. Tímto způsobem se prodává takřka 90 procent trhu s ovocem, jen málo se prodává přes farmy a malé prodejny. Bohužel to tak je, těžko se s tím něco dělá. My se ale v poslední době snažíme postupně co nejvíce prodávat přímo od nás. Proto mohu všechny pozvat do našeho areálu a obchodu Rynek, kde jsme připraveni vyhovět poptávce po meruňkách, broskvích, višních, švestkách a jablkách. Jsme rovněž velice hrdí na to, že vlastní ovoce také zpracováváme. Už před čtrnácti lety jsme začali vyrábět vlastní Znojemský mošt. Vyrábíme přírodní šťávy bez chemické konzervace. Zpracováváme všechny druhy ovoce, o nichž jsem hovořil.

Kolik má společnost zaměstnanců?

Celkem je jich 65. Velkým problémem je zabezpečení sezonních prací při sklizni ovoce. Takových pracovníku potřebujeme až padesát a najít je bývá velice obtížné.

To dříve bývala typická brigáda pro studenty. Nemají o ni zájem?

Pouze minimálně. Musíme se proto obracet na agentury, které nám zajišťují sezonní zaměstnance.

Jaké výzvy před vámi stojí do budoucna?

Naše firma přistupuje k hospodaření zodpovědně s využitím moderních přístupů. Snažíme se co nejvíce akceptovat a respektovat požadavky na správné postupy s ohledem na krajinu a životní prostředí. Beze zbytku plníme složité podmínky současných požadavků na zemědělské hospodaření. Jsme pomyslným mezistupněm mezi klasickým konvenčním a ekologickým zemědělstvím. My, ale i české zemědělství obecně, se vyznačujeme excelentními výsledky s mnohem nižší spotřebou pesticidů v pozitivním slova smyslu než třeba v Německu či Francii. Tato práce nás baví a i přes různé nepříjemnosti či těžkosti, s nimiž se tu a tam musíme potýkat, se jí budeme dál věnovat.

Foto: Archiv POMONA Těšetice

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *