Už od roku 1920 se vine tradice rodinné společnosti Pohřební služba Jeřábek s. r. o. Ta má své sídlo v Kolíně a už bezmála třicet let také pobočku v Kutné Hoře. „Jsme tu pro všechny, kterým chceme pomoci v těch nejtěžších životních situacích a to na té nejvyšší možné úrovni,“ říká jednatel firmy Martin Blaško.
Jsou životní situace, na něž se člověk asi nikdy nemůže dopředu dostatečně připravit. Jak vlastně postupovat v různých zařízeních při úmrtí blízkého člověka?
Jediným, kdo může konstatovat smrt člověka, je lékař. V první řadě je tedy potřeba zavolat jeho. Ve středních Čechách působí rovněž koroner, který napíše ohledací list a pak už záleží na rodině, jakou pohřební službu si zvolí. Pokud koroner nařídí pitvu, vybírá tuto službu, ovšem pouze na převoz zesnulého, on. Na další úkony už si pak může opět vybrat rodina pohřební službu dle svého uvážení.
Co všechno blízkým zesnulého při příjezdu objasníte?
Nastíníme jim, co všechno je potřeba zařídit, kam zesnulého odvážíme, co vše si mají vzít s sebou na sjednání pohřbu i pohřeb samotný. Dáme jim k tomu i brožurku se všemi informacemi. Prostě se jim snažíme v obtížné situaci maximálně pomoci.
Jak dlouho už funguje pobočka Pohřební služby Jeřábek v Kutné Hoře?
Působíme zde už tři dekády, pořád na stejné adrese, na prakticky stejném místě. Přibližně před dvaceti lety jsme se v Kutné Hoře jen přestěhovali na protější stranu ulice, do nové budovy, která je přímo naproti centrálního parkoviště u hřbitova.


V čem je vaše pohřební služba jiná oproti konkurenci?
Jako téměř jediná pohřební služba v republice máme vlastní soukromé krematorium. V něm máme dvě americké pece, takže zesnulého nepředáváme žádné třetí osobě, do krematoria, které by spravoval někdo jiný. Jsou lidé, kteří mají obavu, co se zesnulým dál bude, že ho někam předáváme či stěhujeme. To se u nás neděje, neustále se o něj starají zaměstnanci jedné a té samé společnosti. Raritou našeho krematoria je pak absolutní transparentnost všech prováděných služeb. Znamená to, že pozůstalí můžou být i přímo u samotného procesu kremace a na počkání si odnést i urnu se zpopelněnými ostatky. K dispozici je zde i velice příjemný prostor pro veřejnost, obřadní síň s výhledem do zeleně a možnost občerstvení. Celý prostor je rovněž pod kamerovým záznamem. Další raritou jsou samotné již zmíněné americké pece, které oproti těm evropským dokážou zpopelnit až pět set kilo vážícího zesnulého. Limit těch evropských bývá maximálně dvě stovky kilogramů. A tak se u nás zpopelňují i jedinci přesahující tuto hranici.
Umíte zajistit rovněž květinovou výzdobu?
Stoprocentně ano. Naproti sídlu pohřební služby máme vlastní prodejnu květin, svíček a doplňků. Máme také vlastní vazárnu květin, v případě průvodu zajistíme přesun kytic na hrob. V té souvislosti bych zmínil, že věnce a chvojové kytice jsou už dnes trošku přežité. Používají se spíše koše ze živých či látkových květů, které na hrobě vydrží delší čas a vypadají i esteticky lépe. Máme katalog květin, z něhož si rodina může vybrat.
Co se týká ostatních práci souvisejících s pohřbem, ty v Kutné Hoře také zajišťujete?
Pokud jde o kopání hrobů, jejich otevírání, exhumace, ukládání uren, to zajišťuje Správa hřbitovů Kutná Hora. My s rodinou či blízkými zemřelého vše sjednáme, vedoucímu správy zavoláme, on si je u nás vyzvedne a spolu pak zajdou přímo k hrobu, kde se na místě dohodnou na všem podstatném.

V některých místech po celém Česku přežila až do současnosti tradice, řekněme, honosnějších pohřbů s koňmi a koňmi a kočáry. Jsou rovněž ve vaší nabídce?
Kočár s koňmi jsme schopni zajistit, ale pokud jde o Kutnou Horu, zde je určité omezení. Hřbitov je v docela příkrém svahu a pohyb kočáru s koňmi by zde byl značně problematický. Současně bych ale rád zdůraznil, že vedoucí Správy hřbitovů, pan Kraus, se snaží hřbitov upravit tak, aby byl přístup k jednotlivým hrobům co nejsnazší. To znamená upravené a vydlážděné cesty, potřebné odvodnění. Za posledních pár let se ráz hřbitova hodně změnil. Pokud jde tedy o větší pohřby, využíváme k nim luxusní mercedes, který se všude dostane. Kočár s koňmi můžeme poskytnout, ale musí pro to být odpovídající podmínky.
Zapojujete se nějakým způsobem i do života města v Kutné Hoře?
Snažíme se pomáhat tam, kde to jde. Zmínil bych třeba, že už nějakou dobu ve městě finančně podporujeme klub závodníků na horských kolech.
Historie Pohřební služby Jeřábek je prý hodně bohatá. Můžete ji na závěr v krátkosti přiblížit?
Pohřební služba Jeřábek a spol. existuje v Kolíně pod tímto názvem již sto pět let. Zajímavostí rozhodně je, že pan Jeřábek byl i za komunismu jejím šéfem. V roce 2021 pak společnost převzala rodina Kopalova, což je samo o sobě synonymum kvality. Pan Ladislav Kopal starší byl až do své smrti na konci roku 2023 předsedou sdružení pohřebnictví v České republice, největšího a nejrespektovanějšího spolku této profese v Česku.
Dá se tedy říci, že byl v tomto oboru určitým hybatelem dění?
Dlouhé roky v podstatě určoval trendy v pohřebnictví a pomohl celý obor dostat na kvalitativně vyšší úroveň. Byl jednou z nejuznávanějších kapacit v tomto oboru. Velice taktně pak přistoupil k provozování této společnosti a vdechl jí svěží vítr do plachet. Konkrétně Jan Kopal, který je zástupcem v tomto oboru tradiční rodiny právě zde na Kolínsku a v Kutné Hoře. Svojí pracovitostí a perfekcionismem jde příkladem každému z nás. Jeho příchod vnímám jako obrovský přínos a pokrok pro firmu. Ve spojení s již zmíněným krematoriem celkově naše společnost stoupla k samému vrcholu co do srovnání obdobných společností v České republice. Jsme rodinnou firmou s dlouholetou tradicí, novým směrem a vizí neustálého zlepšování všech nabízených služeb. Jsme společností, která se snaží pomoci lidem v těch nejtěžších životních chvílích. A k dispozici jsme nonstop, čtyřiadvacet hodin, sedm dní v týdnu, a to pro každého.
Foto: Archiv Pohřební služba Jeřábek
Buďte první! Přidejte komentář