Rozhovor s Josefem Karpíškem, jednatelem firmy STAVBY Karpíšek s. r. o. z Kutné Hory
Rodinná firma STAVBY Karpíšek s. r. o. z Kutnohorska se věnuje hlavně výstavbě průmyslových a zemědělských objektů, specializuje se na zemní práce, železobetonové konstrukce, průmyslové podlahy a inženýrské sítě. V době, která není firmám menší velikosti zcela nakloněna, a to již jak z důvodu dostupnosti kvalifikovaných zaměstnanců, tak i objemu nabízených zakázek, dokázala tato společnost nejen udržet stabilní růst, ale také se odlišit díky využívání moderních technologií s důrazem kladeným na kvalitu provedené práce. Jednatel firmy Josef Karpíšek se podělil o svou cestu, zkušenosti a plány do budoucna.
Jaké byly vaše začátky ve stavařině?
Začínal jsem v roce 1997 rekonstrukcemi a výstavbou rodinných domů, což byla tehdy nejčastější náplň práce začínajícího stavaře. Měl jsem ale pocit, a hlavně ambice, že potřebuji tvořit něco technologicky náročnějšího, kde bych se mohl lépe realizovat a profesně růst. V roce 2003 jsem začal spolupracovat na prvním náročnějším projektu, kterým byla rekonstrukce a rozšíření velkého výrobního areálu. Tato zakázka zahrnovala provedení zemních prací většího rozsahu, monolitických konstrukcí technologií, průmyslových podlah a inženýrských sítí, což bylo úplně něco jiného, než jsem do té doby dělal. Díky této příležitosti a následnému nárůstu objemu zakázek tohoto typu, jsem založil firmu STAVBY Karpíšek s. r. o. a přijal první kmenové zaměstnance. Když se zpětně ohlédnu, mohu říci, že to byla správná volba – dnes jsme právě v tomto segmentu silná a stabilní firma.
Jak probíhal rozvoj vaší firmy v následujících letech?
Díky stálému přísunu nových zakázek na základě referencí od zákazníků a tím následnému nárůstu objemu prací vznikla potřeba rozšíření vedení firmy o dalšího společníka s nezbytnými odbornými znalostmi. Tímto se stal můj spolužák ze školních lavic pan Ing. Martin Hlava. Na základě této posily byla později založena i nová firma KH průmyslové podlahy s. r. o., kam se přesunula realizace drátkobetonových a železobetonových podlah. Díky dalšímu růstu firmy a novým inovacím byla následně s dalšími společníky – Tomášem Kozlem a Vladimírem Hanzlem – založena i firma MEGABETON s. r. o., která se specializuje na výrobu betonových prvků a následnou realizaci staveb z nich systémem suché výstavby.


Jaké technologie dnes využíváte při práci na stavbách? Jaké novinky v oboru vás nejvíce fascinují?
My se dlouhodobě snažíme být na špici v používání nových systémů a technologií. Proto kromě standardních stavebních technologií už několik let používáme pokročilé 2D a 3D systémy pro přípravu a realizaci staveb. Jak to funguje v reálu? Nejprve fyzicky provedeme zaměření terénu a to buď leteckým skenováním pomocí dronu nebo pokud toto není možné, využijeme měření globálním satelitním systémem či totální stanicí. Následně převedeme skutečné prostředí do digitálních modelů a map a naopak. Do tohoto prostředí potom implementujeme 3D model budoucí stavby. Toto nám pomáhá nejen s přesností, ale hlavně s efektivitou práce. U každé zakázky totiž přesně víme, kolik materiálu budeme zpracovávat – tzn. objem, který vytěžíme, jsme schopni využít zpět. Díky tomuto vzniká na stavbě minimální odpad z výkopku, který je jinak nutno uložit na recyklační centrum nebo skládku. Což s sebou nese další náklady. Tato úspora se promítá i do spotřeby nakupovaného konstrukčního materiálu nutného pro výstavbu, čímž dokážeme investorům celý projekt znatelně zlevnit. Následná realizace prací probíhá tak, že tyto modely přenášíme přímo do našich stavebních strojů, které jsou vybaveny poloautomatickým systémem řízení 2D a 3D. To znamená, že strojník má všechny potřebné údaje přímo na displeji. Přesně ví, jakou výšku, sklon nebo pozici má mít každý pohyb stroje a i stroj sám si dokáže určité zadané parametry ohlídat. Dále je v daném digitálním modelu vidět celkový projekt – tedy nadzemní i podzemní části stavby včetně veškerých sítí, základů a podobně. Tyto technologie jsou velmi efektivní a posunuly náš obor do jednoho z nejmodernějších odvětví stavebnictví.
Jak si vaše firma udržuje stabilitu v konkurenci velkých stavebních firem?
Jsem přesvědčený, že naši sílu tvoří letité zkušenosti, rychlost a osobní přístup k zákazníkům. I když jsme menší firma, dokážeme nabídnout vysokou kvalitu i moderní technologie. Navíc díky flexibilitě a rodinnému charakteru firmy jsme schopni rychle reagovat na změny a přizpůsobit se potřebám zákazníků.


Jste rodinná firma. Kdo kromě vás se z rodiny podílí na chodu firmy?
Můj bratr je zodpovědný za přípravu rozpočtů a řízení 3D strojů, sestra má na starosti účetnictví, otec stále pracuje na stavbách jako strojník – obsluha velkoobjemového dumperu. Manželka se stará o administrativu a komunikaci s klienty. Dále beru jako širší rodinu i všechny naše zaměstnance, kdy většina z nich je s námi již řádku let, spousta již od založení firmy. Myslím si, že dobrou vizitkou je i to, že od nás zaměstnanci neodcházejí jinam.
Máte nějaké plány do budoucna? Co bude s vaší firmou dál?
Určitě budeme pokračovat v rozvoji a implementaci dalších nových technologií, protože vidíme, jaký to má přínos pro zákazníky i firmu. Chceme si i nadále udržet vysoký standard kvality práce a individuální přístup k našim klientům. Naším cílem je zůstat flexibilní, přizpůsobit se a aplikovat nové technologické trendy, ale také zlepšovat kvalitu prostředí pro naše zaměstnance, díky čemuž věříme, že budeme moci nabídnout našim zákazníkům vždy to nejlepší.
Co byste chtěl ještě na závěr čtenářům sdělit?
Chtěl bych poděkovat všem našim dlouholetým zákazníkům, kteří při nás stáli i v nelehkých dobách, v nichž nám důvěřovali, a díky nim mohla firma prosperovat dál. Také chci poděkovat našim zaměstnancům, kteří tvoří pevnou páteř firmy. Je vidět, že spousta z nich jsou „srdcaři“ a mají svoji práci rádi. Ale hlavně chci poděkovat celé své rodině, která při mně vždy stála, podporovala mě a věřila ve smysl mého a později i našeho podnikání.
Foto: Archiv STAVBY Karpíšek
Buďte první! Přidejte komentář