Drajv, nadšení a poslání vychovávat nové svědomité řidiče nikoliv ve stresu, ale v přátelské a uvolněné atmosféře. To je cíl nové chrudimské autoškoly V&H. Tu v září loňského roku otevřel sympatický Vojtěch Meduna. Právě Vojtu nebo jeho kolegyni Hanku můžete potkat, jak brázdí chrudimské ulice v nepřehlédnutelném červeném či stříbrném autoškoláckém autě a vštěpují svým studentům základy bezpečné a smysluplné jízdy. „Chceme své žáky nejenom přivést k úspěšnému složení zkoušek. Získat řidičské oprávnění je jen první krok. Musí být hlavně připraveni na nejrůznější situace, které je mohou za volantem potkat a mnohdy na nich závisí život,“ říká Vojtěch Meduna.
Nemáte čas číst? Poslechněte si článek v audio verzi.
Vojto, co vás přivedlo k tomu založit si autoškolu?
Vždycky jsem toužil býti učitelem a předávat lidem vědomosti. Řízení mě vždycky bavilo, a tak jsem začal působit jako instruktor v autoškole. Nápad na založení vlastního podniku už jsem v hlavě nosil dlouho. Pak přišla kamarádka Hanka, která mě v onom rozhodnutí podpořila a šla do toho se mnou. A tak vznikla autoškola V&H.
Fungovat jste začali loni v září a už vám rukama prošlo nemálo zájemců o řidičák. Dle recenzí na internetu jsou s vaším přístupem klienti spokojeni…
Snažíme se k žákům přistupovat jako ke kamarádům. Většina z nich s námi usedá za volant úplně poprvé, neví, co je čeká. A my chceme, aby se s námi cítili bezpečně. V instruktorovi by měl mít žák především oporu. Trpělivě vysvětlujeme vše potřebné, jsme milí. Nejde nám jenom o to přivést uchazeče o řidičský průkaz k úspěšnému složení zkoušky. Chceme jej připravit na co nejvíce možných situací, které bude muset v provozu řešit a na nichž mnohdy závisí lidské životy.
Snažíte se tedy vychovávat především zodpovědné řidiče, nejenom držitele průkazu?
Přesně tak. Každý řidič by měl vědět, že řízení auta znamená především zodpovědnost. A také předvídavost. Člověk za volantem musí být neustále ve střehu a mít smysly nabroušené na sto padesát procent. Právě jeho pozornost může leckdy ovlivnit to, zda dojde, či nedojde k dopravní nehodě.

Předpokládám, že vašimi žáky bývají především mladí lidé kolem osmnácti let, kteří si chtějí hnedle na prahu dospělosti udělat řidičák…
Ano. Dnes už zákon umožňuje řídit auto i nezletilým od sedmnácti let pod vedením garanta. K nám do autoškoly tak přicházejí lidé už ve věku šestnácti a půl let. Osobně jako instruktor cítím potřebu vštěpovat jim do hlavy co nejvíce informací o tom, jak jezdit bezpečně. Auto je stroj, který může zabít. Zní to strašidelně, ale je to tak. Pokud se budou lidé na silnicích chovat pokorně a rozumně, nebude docházet k tolika nehodám a zmařeným životům. A já jakožto učitel autoškoly k tomu můžu výrazně přispět.
Jací jsou podle vás dnešní mladí řidiči?
Dle mých zkušeností většina uchazečů o řidičák přistupuje k výuce v autoškole zodpovědně. Chtějí umět řídit dobře a informace nasávají jako houby. Někdy ale mládež má jisté problémy s dochvilností a „dokopat“ je k tomu, aby se učili na testy, dá zabrat. (smích) Kdo prošel naším kurzem, tak ví, že jsem někdy přísnější, ale myslím to vždy v dobrém. Chci, aby se toho žáci naučili co možná nejvíc. Autoškola je ale pouze prvním krokem v jejich řidičské kariéře. Musí se vyjezdit, bez toho se kvalitně řídit nenaučí. Čím více složitostí na silnicích je potká, tím více zkušeností budou sbírat.
Jaký postup na vyježdění byste novopečeným řidičům doporučil?
Rozhodně začít menšími méně frekventovanými úseky. Nepouštět se hned na několikahodinovou štreku do hustého provozu. Jezdit menší trasy po okreskách a jakmile získají za volantem více jistoty, pustit se do města. Nebrat si moc velká sousta, ale postupně se prokousávat k získání řidičské rutiny.


Jako autoškola nabízíte i řadu zajímavých balíčků pro ty, kteří už řidičák mají, ale chtěli by své dovednosti za volantem po letech oprášit či zdokonalit…
Ano. Nabízíme balíčky kondičních jízd pro řidiče, kteří sice řidičský průkaz vlastní, ale delší dobu za volant nesedli. V těchto případech je vždy lepší zaplatit si kondice, než se pustit rovnou do provozu. Řídit auto není jako jízda na kole, která se nezapomíná. Ono ani základy řízení auta nezapomenete, ale nejste vyježdění. A mění se i pravidla silničního provozu. Co platilo před dvaceti lety, je dnes jinak. A my jsme tu od toho, abychom staronové řidiče opět uvedli do dění a pomohli jim získat za volantem tolik potřebnou jistotu a praxi.
Pro řadu lidí bývá strašákem parkování. I s tím dokážete pomoci?
Samozřejmě. I na parkování máme speciální čtyřhodinový kurz, kde řidičům ukážeme, že správné parkování je něco, z čeho nemusí mít strach. Pomůžeme jim se zdokonalit a vycvičit si parkovací oko. Stejně tak, pokud si někdo není jistý v jízdě po dálnici. I s tím umíme zájemcům pomoci. Profesionálním vedením a přátelskou podporou pomůžeme ztratit strach z jízdy po dálnici.
Do šíření řidičské osvěty vkládáte opravdu hodně energie, což je vidět i na vašich sociálních sítích, kde jste hodně aktivní…
Snažím se lidem vysvětlovat základní věci, na které by za volantem neměli zapomínat. A pokouším se o to vtipnou a odlehčenou formou. Dnes se většina lidí, nejenom těch mladých, pohybuje právě na sociálních sítích. Někdy mě až překvapí, kolik to, co vymyslím, má shlédnutí. A několik žáků už se k nám do autoškoly přihlásilo právě na základě toho, že mě viděli na Facebooku nebo Instagramu a byl jsem jim nějakým způsobem sympatický.
Jste zkrátka akční člověk. Nechystáte náhodou i nějaký zajímavý projekt mimo sociální sítě?
Přemýšlím o spolupráci s místními školami v tom směru, že bych rád udělal pro žáky edukaci ohledně správného chování v silničním provozu. I oni, jakožto chodci nebo cyklisté, jsou jeho účastníky a často svoji roli podceňují. Přecházejí silnici s mobilem v ruce a sluchátky na uších v domnění, že na přechodu přece mají přednost. A neuvědomují si, že pokud chodec vletí na přechod přímo pod auto, řidič už nestihne zastavit, i kdyby stokrát chtěl, protože fyzikální zákony a brzdnou dráhu neovlivní. Takže i z této strany je informovanost potřeba.
Jak byste sám sebe charakterizoval?
Jsem laskavý, hodný, milý a vtipný kluk z malé vesnice Ctětín. Dělám práci, která mě baví. Chci z lidí, kteří přijdou k nám do autoškoly a o autě často vědí jen to, že má kola a volant, dělat řidiče, kteří si budou právě za tím volantem jistí a budou se dobře orientovat v provozu. Každý, kdo autoškolu absolvoval, ví, že není legrace se všechno naučit. A taky mě baví dělit se s lidmi o své postřehy ohledně situace v silničním provozu právě na sociálních sítích.
A na závěr řekněte, proč by lidé měli zavítat právě k vám do nové chrudimské Autoškoly V&H?
Protože razíme především individuální přístup ke každému studentovi a opravdu klademe důraz na atmosféru, ve které výuka probíhá. Naším heslem je, že s úsměvem jde všechno líp, takže u nás se na žáka nikdo mračit nebude, i když mu něco zrovna nepůjde. A hlavně, učíme řídit, nejen projít zkouškou. Navíc nabízíme zajímavé studentské slevy a výhodnější balíčky kondičních jízd. Takže pokud si chcete udělat řidičák nebo už ho máte a potřebujete se dostat do formy, jsme tu pro vás ve dne i v noci.
Foto: Archiv Autoškola V&H

Komentáře nejsou povoleny.