Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Káva a kniha: kombinace pohody, které nelze odolat

Ve stejné budově, jako je havlíčkobrodská krajská knihovna, se nachází i kavárna, která nabízí hlavně výběrovou kávu, domácí zákusky a příjemnou atmosféru. Majitel Martin Jirásek sice svým jménem trochu připomíná knihovníka, ve skutečnosti ale celý život žije gastronomií.

Nemáte čas číst? Poslechněte si článek v audio verzi.

Jak jste se dostal ke gastronomii?

Ke gastronomii mě přivedla střední škola. Brigádničil jsem nejdříve v Havlíčkově Brodě, potom během vysoké školy i v kavárnách v Praze. Původně jsem tam chtěl i zůstat, ale covid vše změnil. Po návratu do Brodu se naskytla možnost převzít prostor po předchozím nájemci. A protože kavárna sídlí ve stejné budově jako knihovna, připadalo mi to skoro symbolické. A aktuálně kavárna běží už čtvrtým rokem.

Jaké změny jste zavedl od převzetí?

Dispozice jsme neměnili, ale výrazně jsme rozšířili nabídku. Přibyly zákusky, denní menu a výběrová káva z pražírny Nordbeans. Snažíme se stále přinášet něco nového, aby hosté měli důvod se vracet.

Co všechno nabízíte hostům?

Kávu, čaj, limonády, domácí zákusky a přes zimu i denní menu – polévky nebo lehčí jídla. Přes léto se nabídka mění podle sezóny, takže vždy něco nového.

Jak kavárna spolupracuje s knihovnou?

Jsme ve stejné budově, takže hosté se občas účastní kulturních akcí knihovny, cestopisných besed nebo slavnostních vyhlášení. Někdy na ně připravujeme raut. Jinak ale fungujeme samostatně. Provozní doba je ale shodná: pondělí až pátek 8 – 18 hodin, sobota 8 – 12.

Trávíte čas i za barem a máte svůj vztah ke kávě. Můžete popsat, jak to u vás vypadá a kolik kávy si vlastně sám denně dopřejete?

Ano, každý den jsem buď za barem, nebo dohlížím na provoz. Ochutnávám nové zákusky, kontroluji kvalitu jídel a nápojů. Kávu miluji – denně si dopřávám pět až šest espress. Prošel jsem celý proces pražení a snažím se v této oblasti stále vzdělávat. Osobně preferuji kyselou arabiku – stoprocentní, ale tak, aby chutnala většině lidí.

Kavárna je moc pěkná. Plánujete do budoucna nějaké další změny?

Prostředí je opravdu moderní a přívětivé. Ráno tu voní čerstvě pečené koláče. Někteří hosté sem chodí posedět, jiní si vezmou kávu a něco na zub a pak se přesunou do studovny, kde se mohou nerušeně učit nebo pracovat. V létě je otevřená terasa s výhledem na náměstí a kostel – ideální místo pro chvíli pohody. Rádi bychom ji využili ještě více, zorganizovali ochutnávky vín, hudební recitály. Cílem je, aby hosté mohli spojit gastronomický zážitek s kulturním.

Foto: Archiv kavárny

Komentáře nejsou povoleny.

Nově: