Doprava, územní plánování i investiční rozvoj ve městě Znojmě, to jsou témata, které má na starosti místostarosta Jiří Kacetl.
Nemáte čas číst? Poslechněte si článek v audio verzi.
Pane místostarosto, začněme dopravou. Jaký je její aktuální stav ve městě?
Začal bych tím, že jsme personálně posílili odbor technických služeb, aby správa městských komunikací probíhala pružněji než doposud. Spolu s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) řešíme aktuálně například přechody pro chodce na průtahu městem, vytipovali jsme ty nejnebezpečnější. Cílem je vyšší bezpečnost.
Cesta k obchvatu Znojma se vyvíjí správným směrem?
Ano, díky bohu. Naše radnice nepolevuje v tlaku na ministerstvo dopravy a ŘSD, aby tato nejdůležitější priorita opět neusnula. Naše vztahy jsou založené na vzájemném respektu a informovanosti. Víme, že nyní probíhá soutěž na dodavatele stavby a je podána žádost o stavební povolení. Nejpozději do jara roku 2027 by se stavba měla dát do pohybu, takže do dvou let si větší část města od těžké nákladní dopravy konečně oddychne. Upraveny budou i klíčové křižovatky na Suchohrdelské a Brněnské, kam se dočasně přesune zvýšený nápor.

V plánu je rovněž napojení města na vysokorychlostní železnici. Vyvíjí se i tento projekt pozitivním směrem?
I tam jsme naším neustálým tlakem o něco pokročili. Správa železnic obhájila technickou studii novostavby mezi Unkovicemi u Pohořelic do Hrušovan/Šanova a Jihomoravský kraj právě nyní schválil pořízení změny zásad územního rozvoje, tedy krajského územního plánu. Následně se budou moci změnit i územní plány jednotlivých obcí.
Časový harmonogram vypadá rovněž slibně?
Naším velkým přáním je, aby kompletní projektová dokumentace pro stavbu byla k roku 2030 hotová se všemi povoleními. To je nezbytné pro následnou alokaci finančních prostředků ze státního rozpočtu. Znojemsko je obecně v tomto směru zanedbané, jediná železnice se zde opravila v letech 2007 – 2009 směrem na Vídeň, což je sice fajn, ale my bychom potřebovali napojení i na naše správní centra, kterými jsou Brno a Praha. A tam se naposledy významně opravovalo před skoro 50 lety.

Důležitým tématem, respektive problémem nejen ve Znojmě je parkování. Daří se pokročit i v tomto směru?
Máte pravdu, že se jedná o trvalý oříšek. Pokročili jsme v tom směru, že dokončujeme komplexní parkovací systém, který chceme brzy představit znojemské veřejnosti. Změna, jakou je zavádění parkovacího systému, je natolik zásadní, že chceme požádat veřejnost o mandát v podzimních komunálních volbách. Vzorem jsou nám jiná moravská města jako Jihlava či Olomouc, kde v podobném režimu již fungují.
Chystá se rovněž vybudování záchytných parkovišť?
V tomto roce ještě spustíme výstavbu dlouho slibovaného parkoviště za celnicí, při ulici 28. října. Další pak na pronajatých pozemcích starého autobusového nádraží. To pomůže nejen bydlícím, ale zejména všem, kteří do Znojma přijíždí za prací. Poloha u nádraží je výhodná, je to jen deset minut pohodlné pěší chůze do od historického centra města.


Na závěr se chci zeptat na projekt Důstojnického pavilonu. Přiblížíte čtenářům, o co se jedná?
Důstojnický pavilon je součástí areálu národní kulturní památky Louckého kláštera, který jsme od státu převzali v roce 2010 a postupně jej oživujeme. Pavilon přiléhá k řece Dyji, byl postaven v 19. století pro ubytování elitního důstojnictva a vždy se uvažovalo, že je ideální pro adaptaci na hotel. Vedeme v tom směru rozhovory se soukromými investory, kteří by si tuto část od města dlouhodobě pronajali.
Ku prospěchu by to dozajista bylo celému městu…
To rozhodně. Právě jsme otevřeli Centrum Jízdárna, které je jen pár kroků odsud. V Jízdárně se budou konat velké společenské akce a zejména kongresy, což s sebou váže potřebu kapacitního ubytování. Důstojnický pavilon se logicky nabízí. Luxusní ubytování v rámci nějakého zavedeného evropského či světového hotelového řetězce by bylo pro cestovní ruch ve Znojmě trefou do černého. Výhodou je blízkost k Vídni.
Dalším projektem byly autovraky. Chápu to správně, že se jednalo o problém, který byl pro město Znojmo palčivým?
Ano, autovraky byly dlouhodobě viditelný problém, který lidem oprávněně vadil. Díky změně legislativy jsme mohli.
Foto: Archiv Město Znojmo

Komentáře nejsou povoleny.