Dobšice leží v tak těsné blízkosti Znojma, že byly dlouhou dobu součástí města. V roce 1993 se však osamostatnily. V obci žije 2300 obyvatel, kteří, ač je od města odděluje pouze cedule, mají v místě bydliště veškerou občanskou vybavenost. V Dobšicích fungují obchody, ordinují lékaři a tradici si drží i místní mateřská i základní škola. Chloubou Dobšic je i moderní sportovní areál, který je místními hojně využíván. Působí tu řada zájmových spolků a v obci není nouze ani o spoustu společenských akcí. Dobšice jsou také vinařskou obcí, a právě za vínem tam jezdí lidé z Čech i ze zahraničí. O Dobšicích pohovořil starosta obce Miloš Ludvík.
Nemáte čas číst? Poslechněte si článek v audio verzi.
Povězte, jak se žije v Dobšicích? Co tu místní obyvatelé mohou využívat?
I když Dobšice od Znojma rozeznáte pouze tak, že si přečtete ceduli, že Znojmo končí a Dobšice začínají, myslím, že občanskou vybavenost máme na velmi dobré úrovni. Funguje tady celá řada obchodů a služeb, máme mateřskou i základní školu. I volnočasového vyžití je v obci dostatek. Takže si troufám tvrdit, že u nás v Dobšicích se žije opravdu dobře. Jsme na okraji Znojma, takže je tu klidněji, žádný velký provoz a příroda na dosah.
Jsou i toto důvody, proč u vás přibývá nových rodinných domů?
Nejspíše ano. V Dobšicích se celkem hodně staví a volné parcely tu jsou stále k mání. Pro lidi, kteří třeba pracují ve Znojmě, ale nechtějí bydlet v centru, jsou Dobšice ideální. Jsme takovým pohodovým místem u řeky Dyje.

Zmínil jste, že v Dobšicích funguje i mateřská a základní škola. Je využívaná, nebo místní upřednostňují školy ve Znojmě?
Školka i škola mají v Dobšicích tradici. Pro některé rodiče, kteří jezdí za prací do Znojma, je logisticky jednodušším řešením vozit děti do školky nebo školy do města. Řada rodin ale místních vzdělávacích institucí ráda využívá a školku i školu máme stále dobře naplněnou. Funguje u nás pouze první stupeň, ale i tak školu navštěvuje kolem stovky žáků.
A vy jako obec školku i školu stále zvelebujete, že?
Ano. V mateřské škole jsme dovybavili zahradu novými herními prvky, včetně rekonstrukce zahradního domku. Ve škole došlo k dovybavení učeben, včetně rekonstrukce třídy z původní družiny. Jdeme s dobou, a i když nejsme velká škola, v žádném případě nezaostáváme za těmi městskými. Naše základka má velice dobrý zvuk.

Co se týče nejmladších obyvatel, právě pro ně letos chystáte jednu velkou a potřebnou investici, že?
Je to tak. Tím, co nám v Dobšicích chybí, je pěkné dětské hřiště, které bude sloužit dětem od nejmenších až po teenagery. Stávající hřiště je dosti zanedbané. Chystáme proto velký projekt, který bychom rádi zrealizovali do konce letošního roku. Vznikne tak moderní hřiště s pískovištěm, prolézačkami i workoutovými prvky pro větší děti a mládež. Bude to nemalá investice kolem tří milionů korun, která se nám ale rozhodně vyplatí.
Do čeho dalšího v Dobšicích letos investujete?
Postupně renovujeme obecní byty, kterých máme celkem pětaosmdesát, a kromě jejich běžné údržby se věnujeme také jejich zvelebování. Jelikož se jedná o finančně nákladnou záležitost, kterou není v našich silách zaplatit najednou, rozdělili jsme ji na etapy a každý rok dostane nový kabát několik obecních bytů.

Co mohou Dobšice nabídnout stran volnočasového vyžití?
Můžeme se pochlubit velmi pěkným a dobře vybaveným sportovním areálem, kde se dá hrát fotbal, volejbal či tenis. V roce 2024 se nám stejně jako celé republice nevyhnuly podzimní záplavy, které nám sportovní areál doslova spláchly. Museli jsme se pustit do rekonstrukce a nápravy škod, které se vyšplhaly do statisíců korun. Nyní je ale areál opět plně funkční a místními občany hojně navštěvovaný.
Jaké sportovní odvětví u vás má nejsilnější základnu?
Rozhodně fotbal. Máme několik mužstev od dětí až po dospělé. Všechny věkové kategorie si s chutí chodí „začutat“ a ani v zápasech si nevedeme vůbec špatně. Máme i silnou základnu tenistů, a to jak klasických, tak i stolních. A nesmím zapomenout ani na dobšický oddíl šachistů, který se mezi sporty také počítá. Máme i velice šikovnou taneční skupinu, která si říká Masánčata a sbírá zkušenosti i úspěchy na soutěžích po celé republice.


Kromě sportovců to u vás v Dobšicích žije i velmi pestrým společenských životem, že?
Ano, máme u nás činnou celou řadu zájmových spolků. K nejaktivnějším patří spolek dobrovolných hasičů, kteří zajišťují většinu tradičních akcí v obci, jako jsou plesy, pálení čarodějnic nebo posvícení. Máme i Moped team – nadšence do mopedů, kteří pořádají srazy milovníků těchto vozidel. Ty se těší hojné účasti a v Dobšicích se často sejdou příznivci mopedů opravdu ze všech koutů republiky. Akční je i místní kynologický klub, který každoročně organizuje výstavu německých ovčáků. A máme i naši dechovku – Amatéry z Dobšic. Název jejich kapely je ovšem poněkud zavádějící, protože to rozhodně amatéři nejsou a zejména jejich tradiční vánoční koncerty bývají nezapomenutelným zážitkem.
Synonymem pro Dobšice je víno. Hrdě se hlásíte k přídomku vinařská obec…
Zajisté. Vinařství má u nás v Dobšicích dlouholetou tradici. Kroniky praví, že vinice se tu obdělávaly už v roce 1678. Do Dobšic zasahují dvě významné viniční trati nazývané U Hájku a Pod Tratí. Na vinicích tu hospodaří okolo třiceti pěstitelů. Rád bych vyzdvihl Vinařství Lahofer, které zároveň patří mezi nejkrásnější vinařství v republice. A jmenuje se po nejslavnějším dobšickém rodákovi, dřevařském mistru Lahoferovi. Ten zhotovil unikátní knihovnu z ořechového dřeva, která původně zdobila Loucký klášter. Nyní se nachází v pražském klášteře na Strahově.


Co Dobšice a turistika? Mohou lidé navštívit nějaké akce spojené s vínem?
Určitě. Každoročně v únoru se koná takzvané Putování po sklípcích. Zájemci mohou přijít a posedět u sklenky bez ohledu na to, že je venku zima a škaredě. Největší akce nás pravidelně čeká začátkem července. To pořádáme Dobývání Dobšic spojené s rekonstrukcí napoleonské bitvy, která proběhla roku 1809. Je to vždy velká událost plná nadšenců v kostýmech a jezdců na koních, při které se kromě samotné obce „dobývají“ právě i vinné sklepy. Na podzim pak vinařská kultura pokračuje Svatováclavským posvícením a uzavře ji listopadové svěcení svatomartinských vín.
Kolik vinných sklípků v Dobšicích napočítáme?
Máme jich tu kolem třiceti. A musím říct, že bývají hojně navštěvované. Bez ohledu na to, zda se zrovna koná nějaký doprovodný program, lidé k nám rádi přijedou jen tak. Ubytují se buď přímo v Dobšicích nebo za rohem ve Znojmě a vyrazí na košt.
Foto: Archiv Dobšice

Komentáře nejsou povoleny.