Kutná Hora se stala středobodem jedné z nejúspěšnějších českých videoher – Kingdom Come: Deliverance II. Vývojáři ze studia Warhorse Studios převedli město do digitální podoby s nebývalou historickou přesností a důrazem na detail. Výsledkem je největší a nejvěrněji zpracované středověké město, jaké se kdy ve videohrách objevilo. Jak probíhalo „budování“ města, co všechno je ve hře k vidění a proč o projekt začal mít zájem i světový veletrh EXPO? O tom vypráví mluvčí studia Tobias Stolz-Zwiling.
Proč jste si jako jedno z dějišť vybrali právě Kutnou Horu?
Vždycky jsme chtěli ve hře mít velké město a bohužel to z technických důvodů u „jedničky“ nevyšlo. Kutná Hora nám dávala smysl i dějově – na začátku 15. století ji dobyl Zikmund Lucemburský a nějaký čas tam působil. Při tvorbě příběhu jsme hledali historický moment, který je dostatečně malý a lokální pro videohru, ale zároveň nechává prostor pro fiktivní děj.
Zanesli jste do hry i nějaké konkrétní historické události?
Než jsme začali příběh vymýšlet, hledali jsme v časové lince zajímavý historický bod, což pro nás bylo vypálení Stříbrné Skalice z prvního dílu. Zikmund v té době Kutnou Horu skutečně ovládl, ale město mu podlehlo rychle a nebylo zničeno. Víme i z dokumentů, že tam něco řešil a pak se stáhl zpět do Maďarska. Připadalo nám to jako zajímavá událost, stejně jako období před husitskými válkami.

Jak dlouho jste vlastně historickou Kutnou Horu budovali?
V podstatě celou dobu vývoje. V roce 2019 začalo celé studio pracovat na vývoji KCD2 a na vývoj samotného města jsme měli speciální tým. Po celou dobu vývoje jsme byli v úzkém kontaktu s Kutnou Horou. Byli jsme se podívat na konkrétní místa, přičemž některá jsou veřejně dostupná a některá zase ne. Občas jsme museli zazvonit na dům a říct: „Dobrý den, my jsme vývojáři. Nemůžeme říct, na čem pracujeme, a chtěli bychom se podívat na váš sklep.“ Právě na sklepích jsou nejlépe vidět originální půdorysy budov. Podle toho jsme každou jednu budovu tvořili tak, jak mohla vypadat v roce 1403.
Co všechno z historické Kutné Hory jste zachytili do videohry?
Celé to byl kopec práce. Lehčí část byla fyzická rekonstrukce, protože to jsou nemovité věci a dají se snadno dokumentovat. Některé budovy byly úplně rozbité, jako třeba stará radnice, kterou ve hře máme a ve skutečnosti je po ní jen díra. Věděli jsme, že na ní byl orloj, ale netušili jsme, jak vypadal, takže jsme museli vytvořit vlastní interpretaci.
Nejtěžší bylo vytvořit živé město – stovky postav s každodenními rutinami. Náročné bylo zjistit, jak vypadal každodenní život měšťanů nebo vesničanů. Z kronik a zápisů o prohřešcích jsme skládali obraz běžného života. Právě díky tomu se říká, že Kutná Hora je největší a nejhezčí středověké město, které se kdy objevilo ve videohrách.
A co konkrétní památky? Kam se hráč ve hře může podívat?
Do chrámu sv. Barbory se hráči ještě nepodívají, protože je v té době v rekonstrukci. Hlavní wow moment je ve Vlašském dvoře, kam se hráči podívají pouze v rámci jednoho z úkolů, protože tam právě sedí Zikmund. Dá se podívat do Kostnice, která je otevřená a taky se k ní vztahuje vtipný úkol. Ke konci roku se chystáme vydat rozšíření, ve kterém otevřeme Sedlecký klášter.
Očekávali jste, že by hra mohla ovlivnit cestovní ruch?
To, že se ze hry stalo turistické lákadlo, je neplánovaný bonus. Města jako Kutná Hora nebo hrad Trosky v ní viděla potenciál, jak zvýšit cestovní ruch a nabídnout něco nového, interaktivního. V souvislosti s turismem vznikl i projekt KCDLive, se kterým jako studio spolupracujeme. Je skvělé, že se KCDLive dostalo až na EXPO 2025 jako kulturní reprezentace Česka. Ukazuje to, že videohry nejsou jen zábava, ale mohou být i kulturním exportním artiklem. Tahle účast boří mýty, že videohry jsou jen pro podivíny ve sklepě.
Foto: Archiv Warehorse Studios
Buďte první! Přidejte komentář