Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Daniel’s Burger: Od zahradního grilu k vyhlášené burgerárně

Daniel’s Burger je dnes pevnou součástí gastro mapy Lysé nad Labem i Mělníka. Zakladatel Daniel Šmerda popisuje cestu od domácího grilu až k plnohodnotné restauraci, která staví na lokálních surovinách, osobním přístupu a silné vazbě na komunitu.

Jaký byl ten úplně první impuls, že začnete dělat a prodávat burgery?

Upřímně, já jsem původně vůbec nechtěl dělat burgery jako byznys. Já jsem měl prostě jen rád burgery. Vzniklo to úplně nenápadně. S manželkou jsme tehdy hledali, kam si zajít na dobrý burger. Bylo to zhruba před 15 až 16 lety a v okolí byly možná dvě slušné burgerárny. Jednou jsme si na benzínce koupili časopis, kde byl seznam dobrých burger podniků a taky tam byl recept na burger. Tak jsem si řekl, že to zkusím. Na zahradě jsem místo klobás a párků začal dělat burgery. Ne s cílem podnikat, jen pro radost.

A kdy se z toho stal vážnější nápad?

Postupně. Když k nám jezdily návštěvy, nebo když jsme grilovali na společné zahradě s dalšími rodinami, vždycky jsem skončil u toho, že jsem dělal burgery pro všechny. Dva, tři roky jsem to měl čistě jako zábavu. Experimentoval jsem, hrál si s chutěmi. Pak jsem dělal burgery na baru. Nebyla tam kuchyně, ale vozili jsme si gril a dělal jsem burgery pro známé. A tam už se to začalo lámat – lidi se za mnou vraceli kvůli jídlu.

Proč jste skončil s hernou a barem?

Protože mě ten byznys nenaplňoval. U automatů je to tak, že když někdo vyhraje, je šťastný, ale já nevydělám. Když prohraje, já sice vydělám, ale on odchází nespokojený. A já z toho neměl dobrý pocit. Chybělo mi v tom uspokojení. Tak jsem začal přemýšlet jinak. Tady v Lysé byl malý podnik, který nefungoval. Domluvili jsme se, že ho odkoupím a tam jsem začal budovat burgerový koncept.

Začal jste hned experimentovat s chutěmi?

Hned od začátku. Už na zahradě jsem zkoušel věci, které tehdy nebyly běžné – třeba zelí v burgeru, jiné kombinace než klasika. Hodně jsem si hrál s omáčkami, aby měl každý burger vlastní chuť a charakter. Vlastně jsem si jen říkal: „Co by spolu mohlo fungovat?“ A zkoušel jsem to metodou pokus–omyl.

Letos slavíte 10 let. Jaký byl vývoj?

Ano, v dubnu je to 10 let od otevření první provozovny. Začínali jsme opravdu v malém. Dnes už máme plnohodnotnou restauraci a celý koncept se pořád vyvíjí. Člověk se učí, chutě hostů se mění, konkurence roste – a my se tomu musíme přizpůsobovat.

Zakládáte si hodně na kvalitě surovin?

Jednoznačně. Maso bereme od lokálního dodavatele z Mělníka – z volného chovu. Housky nám peče vyhlášená pekárna také z Mělníka. Spolupracujeme s lidmi, kterým záleží na řemesle, stejně jako nám.

Máte burgery, které jsou dlouhodobě nejúspěšnější?

Nejvíc jedou tři: American Burger, Daniel’s Burger a Mexico. Ty máme od začátku. Ale hodně se chytil i Supreme Burger – dvě smashová masa, nivový sýr, čedar, cibulové kroužky, karamelizovaná cibulka… Je to chuťová bomba.

Plánujete i nějaký nový „hit“?

Ano , pořád vymýšlím nové věci. Teď třeba jsme dělali burger se slaninou v javorovém sirupu, sýrem Monterey Jack a grilované jalapeňo. Taky se chystám připravovat burgery podle amerických měst. Máme v podnicích mapu a každý měsíc zaznačíme, z jakého města jsme brali inspiraci.

Co všechno kromě burgerů nabízíte?

Děláme pizzy, velké sendviče, smash burgery, kuřecí i ry, kuřecí i hovězí varianty, hrajeme si s hovězí varianty, hrajeme si s různými typy masa a chutěmi. Hodně mě teď baví právě sendviče. Vidím v nich velký potenciál a snažíme se vymýšlet nové varianty.

Proč jste menu rozšířili?

Ne každý má chuť na klasický velký hovězí burger. Někdo chce něco lehčího, někdo křupavějšího. Například „smashové“ maso má úplně jinou chuť, pizzy zase osloví jinou skupinu lidí. Chci, aby si u nás vybral každý.

Uvažoval jste o franšíze?

Ano. Mým cílem bylo dělat kvalitní burgery ve stylu fastfoodu – něco jako McDonald’s, ale poctivě. Jenže na to nebyly finance. Ale ta myšlenka mě pořád baví. Každopádně jsme se k franšíze v jistém směru přiblížili, jelikož Daniel’s Burgers najdou lidé krom Lysé také v Mělníku.

A plánujete další pobočky?

V hlavě to pořád mám. Líbilo by se mi, aby Daniel’s Burger nebyl jen na dvou místech. Ale teď je pro mě nejdůležitější udržet kvalitu.

Krom restaurace jste aktivní také na sociálních sítích. Sledujete tam trendy kolem jídla?

Určitě. Instagram, sociální sítě, zahraničí – tam je dnes obrovská inspirace. Kdo chce držet krok, musí se dívat kolem sebe. Sociální sítě jsou dneska navíc základ reklamy. Bez toho to nejde. Člověk se tomu musí přizpůsobit a být vidět.

A co ten Mustang?

Pro nás to není jen o jídle, ale i o zážitcích a tohle mi dávalo smysl: burger, cola a pořádný americký auto. Chci, aby si zákazníci užili nejen naše jídlo, ale i zážitek navíc. Teď jsme měli výherce, které jsme vyzvedli, přivezli do restaurace na jídlo a zase je odvezli domů. V jednom případě šlo o paní se sedmiletým klukem a v druhém zase o zamilovaný pár. Bylo skvělé vidět tu radost jak při jídle, ale i při jízdě.

Daniel‘s Burger tedy není jen o jídle, že?

Přesně. Restaurace má být o zážitku. V Lysé nad Labem máme DJ večery, živou hudbu, šipkové turnaje, hospodské kvízy, soukromé akce, svatby… Navíc máme připravené i další super akce, do kterých chceme zapojovat jak auto, tak i další speciální akce pro naše zákazníky.

Foto: Archiv Daniel’s Burger

Komentáře nejsou povoleny.

Nově: