Radek Slavík strávil dětství u vody s rybářským prutem v ruce. Dnes provozuje rybí farmu v Žumberku na Chrudimsku a snaží se změnit vztah Čechů k rybám – od vánoční tradice k běžné součásti jídelníčku. Jak vypadá realita chovu ryb a proč odmítá „urychlený růst“.
Nemáte čas číst? Poslechněte si článek v audio verzi.
Říkáte, že chcete Čechům dopřát „dobrou rybu“. Co tím myslíte?
Kvalitní rybu z dobrého chovu. Dnes se dá ryba „vyrobit“ rychle – třeba pstruh doroste prodejní velikosti za devět měsíců. My ho chováme dva roky. Je to náročnější, ale na chuti i struktuře masa to poznáte.
Takže rychlost jde podle vás proti kvalitě?
Ve většině případů ano. Hodně záleží na krmivu, kvalitě vody a podmínkách chovu. Když to přeženete s intenzitou, ryba sice rychle vyroste, ale kvalita jde dolů.

Zákazník to opravdu pozná?
Pozná. Nejen na chuti, ale i na struktuře masa. Maso má měkkou nebo vodnatou texturu.
Co by si měl člověk pohlídat, když kupuje rybu?
Určitě čerstvost. Ideálně čerstvou nebo chlazenou rybu, mraženou nedoporučuji. A zajímat se o původ – odkud ryba je a jak byla chovaná.
Vy ryby před prodejem ještě nějak upravujete?
Před prodejem je vylovíme do bazénů a necháváme je „vyhladovět“. Zní to možná tvrdě, ale zvyšuje to kvalitu masa. Ryba sice ztratí na váze, ale dojde k pročištění celého organismu a výsledek za to stojí.

Jak jste se k rybám dostal?
Už odmala jsem trávil veškerý volný čas s tátou na rybách. Postupně přišla myšlenka na vlastní farmu. Jinak jsem ale stavař, mám stavební firmu – rybí farma je vlastně přerostlý koníček.
Ten „koníček“ ale dnes zabírá hodně času, že?
Je to práce od rána do večera, někdy i přes noc. Sledujete kvalitu vody, technologie, počasí… třeba u pstruha je ideální teplota vody kolem 12 °C. Když má voda 20 °C, už je to pro něj stres a nekrmíme ho. Naopak pod 4 °C se ryby zpomalí a taky nepřibírají.
Sucho je dnes velké téma. Jak ovlivňuje váš provoz?
Zásadně. Musíme vodu filtrovat, zadržovat v krajině, budovat mokřady a tůně. A pak ji i okysličovat. Technologie jdou rychle dopředu a každá farma si to řeší trochu jinak.

Jaké ryby chováte?
Hlavně pstruhy a jesetery v sádkách. V rybnících pak kapry, amury, líny a z dravců štiky, sumce a candáty. Dřív jsme chovali i pálii – má hodně zajímavé, hutné maso podobné lososovi, ale letos už ji nemáme, vyprodala se a výrazně zdražily jikry.
Češi jedí ryby hlavně na Vánoce. Dá se to změnit?
Já věřím, že ano. V Česku je spotřeba ryb pořád jedna z nejnižších v Evropě. Přitom třeba v Polsku jsou ryby běžnou součástí jídelníčku a dostanete je skoro všude. To mě hodně inspirovalo.
Jak si od vás lidé ryby nejčastěji kupují?
Buď přijedou přímo k nám na sádky, kde si mohou rybu i sami vybrat, nebo využijí rozvoz do 20 km zdarma. Zájem o rozvoz ryb se prudce zvyšuje. Přes léto prodáváme hlavně pstruhy, na Vánoce klasicky kapry. Svoje stánky míváme také na jarmarcích a farmářských trzích. V naší nabídce máme i uzené ryby z vlastní udírny. Ryby dodáváme také do restaurací a školských zařízení.

Jaká ryba je podle vás chuťově nejlepší?
Upřednostňuji každopádně sladkovodní ryby. Nelze říct který druh je nechutnější. Každá ryba má svou specifickou chuť a výživové hodnoty a každý zákazník si najde to své. Z mého pohledu je v dnešní době hodně podceňovaný kapr lidé ho mají spojeného převážně s vánoční tradicí, a to je velká škoda.
A jak si ryby připravujete doma vy?
Nejradši mám jednoduchost. Grilovaného pstruha na bylinkách – petržel, kmín, sůl, máslo. Když máte kvalitní rybu, nepotřebujete ji „přebíjet“ kořením. Mám rád i klasického smaženého kapra.
Ptají se vás zákazníci na recepty?
Hodně. I proto jsme začali prodávat koření na ryby, aby u nás lidé měli všechno na jednom místě. Nejčastěji doporučuji směs na pstruha, citronový pepř a bylinkové máslo.

Stíháte si ještě jít „jen tak“ zachytat? Upřímně?
Nestíhám. Od té doby, co provozuju farmu, jsem na rybách nebyl. A i dovolená je složitá – člověk nemá úplně klid, když to má někomu předat.
A když zrovna nepracujete?
Sport, výlety, turistika. A saunování – po deseti letech budování bazénů pro ryby jsme si nakonec postavili s partnerkou saunu a bazén i pro sebe. (smích)
Foto: Archiv Rybářství Slavík

Komentáře nejsou povoleny.