Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Arciděkanství Kutná Hora se stará o duchovní život i památky

Farnost Kutná Hora je již po staletí nedílnou součástí života města duchovně, kulturně i společensky. Je rovněž významným správcem památek, které tvoří jedinečný charakter města. Díky dlouhodobé péči a investicím farnosti si Kutná Hora uchovává svou krásu, historický odkaz a prestiž města zapsaného na seznamu světového dědictví UNESCO. „Snažíme se, aby památky nebyly pouze historickými objekty, ale místy naplněnými životem,“ nastínil arciděkan Vladislav Brokeš.

Je to sotva pár dní, co skonal papež František. Jaký podle vašeho názoru zanechal celému světu odkaz?

Myslím, že papež vnesl do tohoto světa ducha evangelia, poselství křesťanství. Jako člověk z Latinské Ameriky, který dlouhá léta působil mezi lidmi v Buenos Aires, chápal radosti i těžkosti obyčejných lidí, a proto byl tolik oblíbený. Když se stal papežem, jeho srdce se rozšířilo pro celý svět. Jeho citlivý pohled, pokora, lidskost a gesta ukazovala radostnou podstatu víry, a tím byl blízký lidem.

Nakolik je kutnohorská farnost živým společenstvím, které je nedílnou součástí života ve městě?

Naše farnost působí v regionu, kde je religiozita nižší než v jiných částech Čech. Věřících je zde menší množství, ale současně se vyznačuje mnoha lidmi, kteří se během posledních let církvi přiblížili, poznali křesťanství a byli pokřtěni. Třeba letos jsme pokřtili devět mladých lidí. Naše farnost je díky tomu živým společenstvím lidí, kteří se snaží nést odkaz křesťanství.

Můžete být konkrétnější?

Nejedná se o velkou skupinu, ale velice živou, která se skládá z mladých rodin a mnoha aktivních mužů a žen. Ti tu společně založili mateřskou školu při farnosti. Jsme tu pro lidi od narození až po konec života. Doprovázíme je při významných událostech jako jsou svatby, ale i v těžkých chvílích během nemoci nebo ve stáří. Naše duchovní služba přichází do nemocnic, domovů seniorů a pravidelně se setkáváme při bohoslužbách, které jsou několikrát do týdne. Pro každého z Kutné Hory, ale i pro ty z větší dálky, kteří chtějí prožít duchovní blízkost, jsme záchytným místem. I pro ty, kteří hledají smysl života, duchovní oporu nebo nový zážitek.

Na jaké významné akce z letošního kalendářního roku byste upozornil?

Kutná Hora letos slaví výročí 30-ti let zapsání do seznamu světového dědictví UNESCO, k čemuž připravilo velké množství akcí. Jsme velice rádi, že k tomu můžeme přispět a nabídnout čtyři velké akce v chrámu sv. Barbory, jejichž společným motivem je život. Od 15. května až do konce roku je v chrámu výstava fotografií pod názvem Umění žít. Při této příležitosti rovněž nabízíme stejnojmennou knihu, v níž jsou fotografie z výstavy i s duchovním zamyšlením. Další akcí bude 26. září koncert chlapeckého sboru Bonifantes. O měsíc později, konkrétně 16. října, bude slavnostní představení a promítání filmu Živá Barbora, které představí chrám jako živé místo setkávání. A na závěr roku, 3. prosince, v předvečer svátku svaté Barbory, se uskuteční slavnostní mše svatá, kterou bude celebrovat papežský legát v České republice Mons. Jude Thaddeus Okolo.

Pod vaši farnost spadá řada významných památek světového dědictví UNESCO. Daří se vám péče o ně?

Chrám svaté Barbory a další památky pod správou farnosti jsou otevřené nejen návštěvníkům, ale patří i Kutnohořanům. Právě historická spolupráce města a církve umožnila vznik těchto skvostů. Farnost vytváří přívětivé prostředí pro návštěvníky z celého světa a podporuje dobré jméno Kutné Hory jako otevřeného a světového města. Chrám svaté Barbory je nejen duchovní dominantou města, ale i jeho nejvýznamnější památkou. Příjmy z turistického ruchu umožňují nejen obnovu a údržbu chrámu, ale také financují opravy dalších kutnohorských památek a podporují různé aktivity, které obohacují město, školství, charitu a další oblasti. Je tu pak ještě jeden aspekt.

Povídejte, prosím…

Je důležité znovu připomenout, že chrám by zde bez historické spolupráce města a církve nikdy nevznikl. To dalo městu jedinečnou podobu i mezinárodní význam. Na to chceme navazovat i dnes. Proto mají občané Kutné Hory vstup do chrámu i dalších památek ve správě farnosti zdarma. Chrám není jen turistickým cílem, ale patří všem obyvatelům města jako součást jejich identity a kulturního dědictví.

Nakolik náročná, především po finanční stránce, je starost o tolik památek?

Je to velmi náročné. Jen v roce 2025 farnost investuje 17 milionů korun z vlastních zdrojů do oprav. Přesto se podaří pokrýt jen zlomek toho, co je potřeba. Díky vstupnému v chrámu svaté Barbory vzniká fond na opravy památek, ale zároveň se snažíme získávat další podporu ve spolupráci s Městem Kutná Hora, Středočeským krajem, Ministerstvem kultury a Evropskou unií. A nesmím zapomenout zmínit, že za péčí o památky stojí i skvělý tým zaměstnanců farnosti, bez kterých by to jednoduše nebylo možné. Jejich práce je neviditelným, ale zásadním pilířem každé opravy i každodenní péče. Farnost tak zároveň přispívá i k místní zaměstnanosti a i to vnímám jako důležitý rozměr našeho působení. Společnými silami se tak snažíme s péčí a odpovědností udržovat nejvýznamnější kutnohorské památky v dobrém stavu a zachovat jejich hodnotu i pro příští generace. Snahou farnosti je nejen uchovat tyto duchovní i kulturní poklady, ale zároveň je zpřístupnit veřejnosti v jejich plné kráse, a to jako živé, inspirující a stále přítomné svědky historie. Farnost je zodpovědná za památky, které má ve správě a pokud by je neopravovala, tak by zchátraly.

Církev byla po celou svoji historii také důležitým činitelem v procesu vzdělávání. Nakolik plní kutnohorská farnost tuto roli?

Farnost podporuje vzdělávání s důrazem na lidský a duchovní rozměr. Je zřizovatelem Církevní mateřské školy sv. Jakuba a v klášteře sv. Voršily, který je ve vlastnictví farnosti, sídlí Církevní gymnázium, jehož zřizovatelem je biskupství. Na arciděkanství také probíhá výuka náboženství pro děti. Vnímáme vzdělávání jako službu celé komunitě a investicí do budoucnosti města.

Jakým způsobem podporujete různé sociální projekty?

Spolupracujeme s Oblastní charitou Kutná Hora a podporujeme řadu sociálních a kulturních iniciativ. Památky nejsou pro nás jen připomínkou minulosti, ale jsou to také místa setkávání, radosti a inspirace pro celé město. Pořádáme koncerty, výstavy, duchovní i komunitní akce, které propojují lidi různého věku, víry i pohledu na svět.

Na závěr bych se rád zeptal na přání farnosti směrem do budoucnosti. Máte nějaké?

To, co je velkým bohatstvím města Kutná Hora, je duchovní odkaz minulosti a více než 900 let přítomnosti duchovního života. Letošní výročí nese heslo „UNESCO spojuje“ a opravdu se daří spojit významné instituce, město i veřejnost v přípravě krásných projektů. Město tím ožívá a mým přáním je, abychom si i nadále udrželi tuto spolupráci se všemi organizacemi i lidmi dobré vůle v Kutné Hoře. Tak, aby i město a určitý duchovní odkaz v něm stále ožíval a dělal z něj místo radostné k životu.

Foto: Archiv Arciděkanství Kutná Hora

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *