Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

ADS Energy: Jak se v Kutné Hoře rodí energetika nové generace

Firma ADS Energy, věří, že technologie má lidem sloužit, ne je zahlcovat. Se svým týmem přináší do světa fotovoltaiky chytrá a promyšlená řešení, která fungují v souladu s tím, jak lidé skutečně žijí. Zakladatel firmy Martin Pálek přiznává, že jeho cesta k energetice začala dávno předtím, než se slovo „udržitelnost“ stalo trendem. Jako dospívající pomáhal svému dědečkovi Pavlu Furkovi, zakladateli kutnohorské firmy Furka. Právě tam získal první zkušenosti s řemeslem, servisem i podnikáním, které stojí na vztazích a důvěře.

Jak jste se k energetice dostal?

Během covidu, který zastavil mé tehdejších aktivit, jsem se začal více vídat s kamarádem z elektroprůmyslovky. Pak přišla energetická krize a boom fotovoltaiky. Začali jsme pomáhat s montážemi, učili se od zkušenějších. Ale když jsme viděli, jak často se v oboru pracuje bez souvislostí, bez porozumění a hlavně bez zájmu o kvalitu, rozhodli jsme se jít vlastní cestou. Dnes už druhým rokem stavíme vlastní projekty. A chceme, aby fotovoltaika a energetický management dávali smysl a to ekonomicky, technicky i lidsky.

V čem spočívá vaše vize vyšší kvality?

Fotovoltaika není jen o tom, že co nespotřebujete, odteče do sítě. Právě naopak, čím víc vyrobené energie dokážete sami doma využít, tím větší má celý systém smysl. Bohužel mnoho firem volí jednoduché a rychlé řešení bez hlubší analýzy a výsledek často nenaplní očekávání. My ke každému projektu přistupujeme individuálně. Zohledňujeme spotřebiče, rytmus domácnosti i zvyky uživatelů. Cílem je systém, který přirozeně zapadne do života, opravdu šetří a přináší pohodlí. Náš nový produkt Boilox je příkladem toho, jak technologie může být chytrá a jednoduchá zároveň. Je to naše vlastní zařízení a první svého druhu na trhu, které umí měřit teplotu vody bojleru, automaticky ohřívat dle ceny spotového trhu, z přebytků FVE a nebo v rámci komunitní energetiky. Ovládáte ho z aplikace chytré domácnosti a vše se děje v reálném čase. Když svítí slunce, ohřívá. Když nesvítí, hledá nejlevnější elektřinu. Automatizovaně šetří energii, náklady i starosti.

Takové řešení nemusí dávat smysl pro každou nemovitost.

Chaloupce s nízkou spotřebou a topením na dřevo bych FVE nedoporučil. Zjednodušeně: čím víc doma spotřebujete, tím víc se vám fotovoltaika vyplatí. Bezpochyby dává smysl domácnostem s vyšší spotřebou ať už kvůli vytápění, klimatizaci, bazénu, elektromobilu nebo třeba práci z domova. Ale i běžná rodina může díky chytrému řízení vytěžit maximum. V ADS Energy se vždy snažíme klientům doporučit řešení, které pro ně dává dlouhodobě smysl. I když to někdy znamená, že jim fotovoltaiku nedoporučíme, protože důvěra je pro nás víc než uzavřená zakázka.

Jak se vyrovnáváte s postojem památkářů, kteří fotovoltaice na střechách historických domů nefandí?

Popravdě přiznávám, že se odporu památkářů nedivím. Jsem Kutnohorák a k místní historii mám obrovský respekt. Chápu, že ne každá střecha je pro panely vhodná. Ale to neznamená, že se máme vzdát energetické soběstačnosti. Stačí hledat chytřejší cestu. Řešením je komunitní energetika, kdy je výroba energie na okraji města a její efektivní sdílení do centra města. Technicky to jde. Stačí mít chuť dělat věci jinak.

Co vás v tomhle směru nejvíce motivuje?

Technologie mě baví. Ale mnohem víc mě těší, když lidem zjednodušují život, šetří čas a finance.

„Naší vizí je přinášet našim klientům nejen úspory, ale i cestu k udržitelnější budoucnosti. Každý projekt je pro nás jedinečný, stejně jako jeho majitel.“ Martin Pálek

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *