Dobrým sousedem je v Kutné Hoře již od roku 2008, práci dává více než dvěma tisícovkám zaměstnanců, podporuje mnohé společenské, sportovní i dobročinné akce v regionu, ale za své zdi příliš často nahlédnout nedává. K výročí 25 let působení v České republice se ale přeci jenom dveře největšího světového výrobce elektroniky rozhodl pootevřít provozní ředitel jeho kutnohorského závodu Jaromír Červinka.
Foxconn založil svoji první pobočku v ČR v Pardubicích v roce 2000 v rámci své strategie nabídky evropských výrobních kapacit klíčovým globálním producentům výpočetní techniky. Když pak poptávka dalších zákazníků překročila možnosti pardubického závodu, bylo rozhodnuto o stavbě druhé pobočky právě v Kutné Hoře. Od roku 2008 tak začal Foxconn v Kutné Hoře kompletovat výrobky pro region Evropy, Středního Východu a Afriky.
Naší strategií v ČR je poskytování služeb v oblastech logistiky, skladování, kompletování a testování finálních produktů pro velké globální výrobce, kteří potom tyto produkty prodávají pod svými značkami především firemním zákazníkům. Nejčastějšími výrobky, které opouští naše brány, jsou výkonné servery pro datová centra. Tyto servery jsme schopni dodat konfigurované přesně dle individuálních požadavků zákazníka, a to buď samostatně, nebo integrované do speciálních skříní. Na přání zákazníka rovněž provádíme úpravy firmware nebo nahrávání software do hotových produktů, popřípadě vybavujeme zařízení a jeho balení upravenými etiketami pro každý jeden kus. U některých konfigurací potom umožňujeme zákazníkům dodat i jejich vlastní hardware, který nainstalujeme a zprovozníme jako součást celkového řešení. V případě klíčových zakázek umožňujeme koncovým zákazníkům se „vzdáleně připojit“ a on-line si vyzkoušet svůj produkt před tím, než dokončíme proces testování, abychom zajistili maximální možnou spokojenost s výsledkem naší práce. Zároveň dodáváme náhradní díly pro budoucí opravy nebo dodatečné rozšiřování konfigurace. V případě potřeby umíme zajistit i zpětný odběr výrobku od zákazníka, abychom mohli recyklovatelné komponenty znovu upotřebit pro další výrobu. Pomáháme tak do budoucna snížit množství odpadu a omezit dopad na životní prostředí. Velkou novinkou posledních let jsou servery sloužící pro umělou inteligenci, které využívají nejvýkonnější grafické adaptéry světa. S výsledky jejich výpočetní práce se pak můžete setkat například ve vašich telefonech, jsou používány univerzitami pro náročné vědecké výzkumy, výrobci automobilů pro optimalizaci designu nových vozů a nebo pomáhají přinášet přesnější předpovědi počasí.


V průběhu let se především díky spokojenosti našich zákazníků dařilo areál firmy postupně rozšiřovat. V roce 2011 jsme přistavěli budovu sloužící exportní logistice, odkud jsme schopni odesílat zakázky do celého světa. Nedlouho poté jsme přidali vlastní velkokapacitní sklad vstupního materiálu, do kterého přijímáme dodávky od všech dodavatelů z celého světa, především z USA, Číny, Taiwanu, Vietnamu a dalších asijských zemí, kde se aktuálně vyrábí většina elektronických komponent potřebných pro naši výrobu. Jelikož postupně dochází k nárůstu výpočetní kapacity serverů, vzrůstají zároveň i nároky na jejich spotřebu elektrické energie a způsob jejich chlazení. Zatímco donedávna bylo standardem chlazení vzduchem, dochází nyní k postupnému přechodu na chlazení vodou. Tento způsob ovšem vyžaduje speciální infrastrukturu, proto jsme v roce 2022 přistoupili k výstavbě unikátní budovy, ve které jsme schopni testovat i ty nejvýkonnější AI řešení světa. Jsme tak jediným výrobcem v ČR, který aktuálně touto testovací technologií disponuje.
Tým našich zaměstnanců se postupně rozrůstal a z počátečních 300 se zvětšil až na současných přibližně 2 200. Zhruba dvě třetiny pracují přímo na výrobních pozicích, zbylá třetina má pak na starosti především technické zajištění výroby v oblastech nákupu, technologie, IT, řízení zakázek a logistiky. Primárně se zaměřujeme na zaměstnávání lokálních zaměstnanců z Kutnohorska, máme však u nás i skupiny zaměstnanců z Ukrajiny, Mongolska a Slovenska. Celkem je mezi našimi zaměstnanci zastoupeno cca 20 národností. Uvnitř naší firmy věnujeme velký důraz na vzdělávání zaměstnanců a podporu jejich kariérního růstu. Těší nás, že velké procento kolegů je u nás spokojeno a je s námi přes deset let. Dlouhodobě pracujeme na zlepšování firemní kultury pomocí pravidelné zpětné vazby aktivního zapojení zaměstnanců v rámci nejrůznějších workshopů. Vnímáme důležitost pracovního prostředí na spokojenost našich zaměstnanců, a tak neustále investujeme prostředky do vylepšování firemních prostor sloužících jako zázemí nebo přímo pro odpočinek zaměstnanců.

V současné době tak dodáváme zákazníkům měsíčně stovky racků, desítky tisíc serverů a stovky tisíc náhradních dílů. Pečlivě sledujeme vývoj na světových trzích, především s důrazem na dynamický vývoj situace spojené s rizikem zavádění cel. Zde zatím nevidíme žádný negativní dopad na objemy naší výroby, ba dokonce naopak je možné, že nám aktuální dění přinese další příležitosti pro navýšení výroby v Kutné Hoře. Od našich zákazníků máme stálé indikace dalšího zájmu o navyšování výrobních kapacit v horizontu příštích několika let, proto i nadále pokračujeme v plánovaní našeho dalšího rozvoje s vizí navyšování objemů naší výroby.
Společnost Foxconn působící v České republice se za čtvrt století vypracovala na 3. největšího exportéra v ČR, 7. nejvýznamnější firmu v žebříčku CZECH TOP 100 a 4. nejlepšího zaměstnavatele v ČR za rok 2024. Její stabilní pozici v letech 2013 – 2022 potvrdil titul 2. nejlepší zaměstnavatel desetiletí v ČR. Každoročně skóruje i v dalších českých i globálních soutěžích.
■ V rámci regionu Kutná Hora každoročně Foxconn vypisuje grantový program na podporu místních organizací, škol, sportovních spolků i jednotlivců X-Day, který má dotaci 280 tisíc korun.
■ Foxconn velmi úzce spolupracuje s místními středními školami, které podporuje materiálně i finančně, a to nejen v soutěžích jimi pořádaných, ale aktivně se studentských soutěží účastní a má opakovaně velké úspěchy, například v soutěži T-PROFI.
■ Foxconn podporuje i další akce v regionu, například Koudelníkův závod s Foxconnem nebo charitativní Liborův běh.
■ Výrazně viditelná je podpora skvělého projektu Pošli kačku.
■ Foxconn přispěl na zakoupení polohovacích lůžek v Denním stacionáři v Kutné Hoře.
■ Jako hlavní partner podpořil Foxconn letošní oslavy 30 let Kutné Hory na seznamu UNESCO.
■ Další neméně důležitý způsob, jak Foxconn pomáhá svému okolí, je dobrovolnictví, kdy v loňském roce jeho zaměstnanci odpracovali na dobrovolnických akcích téměř 1 200 hodin při pomoci mnoha neziskovým organizacím na Kutnohorsku.
■ Celková částka vynaložená společností Foxconn na podporu místní komunity dosáhla v roce 2024 výše 4 milionů korun a ve své strategii být nejen dobrým zaměstnavatelem, ale také dobrým sousedem, nepolevuje ani v letošním roce.
Foto: Archiv Foxconn
Buďte první! Přidejte komentář