Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Okresní stavební bytové družstvo Kutná Hora: Profesionalita je jen jedna. Okolnosti na tom nic nemění

„Na odbornou práci mají být odborníci,“ se spikleneckým úsměvem připomíná lekci legendárního pohádkového krále z pokusu o lívanec pro celé království JUDr. Karel Zíka. Je předsedou představenstva Okresního stavebního bytového družstva Kutná Hora, největšího správce a poskytovatele komplexních služeb společenstvím vlastníků jednotek (SVJ) na Kutnohorsku. Hovoří nejen o labyrintu předpisů, ale i o tradovaných omylech.

Okresní stavební bytové družstvo Kutná Hora (OSBD Kutná Hora) má – soudě podle názvu – asi dost vousatou tradici, že?

Jeho historie sahá do poloviny minulého století. Název se několikrát měnil a definitivně ustálil někdy na pomezí 70. a 80. let. Jak už z něj vyplývá, bylo založeno pro výstavbu bytů a komplexní správu domů. A tomu se také věnovalo. Lidé si díky družstvům mohli dopomoci k bydlení za výhodnějších podmínek. Zprvu se stavělo hlavně svépomocí, pak nastoupily dodavatelské firmy. Změna politického klima počátkem 90. let a s ní související změny legislativy chod bytových družstev a jejich podobu ovlivnily zcela zásadně. Nám se však povedlo zachovat zkušený tým a dát k dispozici jeho schopnosti novým vlastníkům bytových jednotek, a to ať již bývalým družstevníkům, tak i ostatním subjektům.

Připomeňte prosím, o co šlo.

Na začátku 90. let mělo družstvo ve vlastnictví 4,5 tisíce bytů. Změny zákonů v atmosféře apriorního odmítání všeho, co mělo kolikrát jen tu smůlu, že to existovalo i za socialismu, vedly k tomu, že si drtivá většina členů družstva převzala byty do osobního vlastnictví a tím jim zaniklo členství v družstvu. Naše družstvo jako subjekt přežilo, k dnešku však vlastníme již zhruba jen 150 bytů a výstavba nových není – aspoň zatím – reálná. Nicméně nám však zůstal k dispozici kolektiv lidí s bezkonkurenční kontinuitou práce v administrativě spojené se správcovstvím domů a bytů a to ať již v ekonomické, tak i technické oblasti. Tyto zkušenosti v oboru svůj smysl a význam brzy obhájily a zúročily, protože zákonné povinnosti vlastníků bytů a domů a nejrůznější předpisy nezmizely, naopak se navršily a znásobily.

V čem tedy dnes spočívají vaše služby?

Pro 250 SVJ s více než čtyřmi tisíci byty zajišťujeme ekonomickou a technickou agendu. Jako souhrnný termín to zní nezajímavě, ale zkuste si představit, o co všechno je třeba se v takovém bytovém domě starat. SVJ je právnická osoba s povinností vést podvojné účetnictví, každý větší výdaj do údržby či investice bývá spojen s výběrovým řízením, je třeba hlídat toky peněz, termíny revizí všeho možného… Je toho obrovské množství a o různá nová nařízení v nesčetných oblastech opravdu není nouze, zejména zásahy do života lidí ze strany EU. A při vší úctě, málokdo z těch spoluvlastníků je tak fundovaný, aby obsáhl celou legislativní smršť, kterou zákony a nařízení pro chod a fungování SVJ vyžadují, a zároveň obsáhl i veškerý administrativní proces s tím spojený. V našem případě sledovat vše, včetně množících se předpisů a jejich změn, včetně včasné reakce na nové předpisy či na změnu stávajících, je náplní naší práce.

Jaké jsou výhody vyplývající ze spolupráce právě s vámi?

Vedle letitých zkušeností týmu je to jeho velikost a tudíž i vzájemná zastupitelnost uvnitř tohoto týmu. Například, onemocní-li nám třeba jedna účetní, nepředstavuje to problém. O významu zkušeností je skoro zbytečné mluvit, třeba při vyjednávání dobrých podmínek při pojistných smlouvách či úvěrech. Anebo při organizaci výběrových řízení, což má naprostá většina SVJ u větších výdajů ve stanovách. Do sázky přitom nedáváte zrovna malé sumy. Valná část oprav, neřku-li rekonstrukce či revitalizace, dnes představují u bytových domů vyšší miliony korun. Výběrové řízení tak často musí být i na poskytovatele úvěru, protože málokteré SVJ má tolik našetřeno. Jsem přesvědčen o tom, že jsme spolehlivým partnerem pro naše klienty. Svým způsobem o tom svědčí i skutečnost, že ve 40 z výše zmíněných 250 SVJ vykonáváme službu profesionálního předsednictví.

Tak mě napadá, zda by pro taková SVJ nebylo výhodnější členství v družstvu…

Takhle se to říct asi nedá, pro lidi je velmi důležité vědomí „vlastní střechy nad hlavou“. To je třeba respektovat. Shodně tak i demokratické rozhodování o stavu svého vlastního bydlení

Jak reálné je v takové atmosféře obnovení družstevní bytové výstavby, která představovala pro řadu lidí dostupnější možnost získat bydlení?

V současné době to reálně nevidím z více hledisek. Obecně nejsou podmínky pro zajištění takové výstavby, aby se to lidem vyplatilo. Největším problémem jsou ceny stavebních pozemků, ale i cena materiálu a práce. My už nemáme svoje stavební výroby a svoje zaměstnance, aby to bylo bez dalších nákladů. Cena družstevního bytu by se tak vyšplhala do stejné výše jako výstavba realizované developerem, což nedává smysl. Souvisí s tím i to, že z kolektivního vlastnictví se udělala nálepka a mentalitě Čechů se vzdálilo. Nestačí jim bydlet jako vlastník členského podílu, chtějí být vlastníkem bytu. I když je to v důsledku stojí víc.

Vždyť ale družstevnictví není socialistický výmysl…

Jistěže není. Jde o propracovaný půldruhého století známý a vysoce demokratický koncept, který skoro paradoxně přišel z Anglie a u nás bohatě zakořenil za první republiky. A i když toto bylo za socialismu účelově zneužíváno, podařila se mnohým družstvům i v té složité době celá řada skvělých věcí.

Myslíte tedy, že je rozsáhlejší družstevní výstavba v Česku definitivně uzavřenou kapitolou?

Chci doufat, že ne, rád bych se obnovení bytového družstevnictví dožil. Produkty, díky kterým by se bytový dům dal postavit v řádu měsíců, by už k dispozici byly, ale legislativní a ekonomické podmínky tomu zatím nakloněny nejsou. Příprava jakéhokoli stavebního projektu a jeho realizace se počítá na léta, ze zkušeností mohu říci, že díky zkostnatělé byrokracii to může být i 10 let. Doufám, že státní orgány tuto hozenou rukavici někdy, doufám, že urychleně, zvednou, a to zejména v dnešní době, kdy mají zprávy o nedostupnosti bydlení poměrně vysokou frekvenci. Hlavně mladým lidem bych to přál.

A váš plán do nejbližší budoucnosti?

Pokračovat v tom, co děláme, rozšiřovat počet spokojených klientů a udržet si přitom vysokou laťku. A udržet si i tu naději, že lidi pochopí, že bez spolupráce to v životě není ono.

Foto: Archiv Okresní stavební bytové družstvo Kutná Hora

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *