Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Domov Barbora Kutná Hora se snaží propojovat jednotlivé generace

V krásném prostředí areálu v centru Kutné Hory, která je zapsaná do památek světového dědictví UNESCO, sídlí Domov Barbora Kutná Hora, poskytovatel sociálních služeb, jehož zřizovatelem je Středočeský kraj. „Snažíme se fungovat v komunitě města a propojovat jednotlivé generace,“ říkají ředitelka Jana Juklová a sociální pracovnice Jitka Koděrová.

Kdy se začala psát historie Domova Barbora?

Historické prameny k nejstarší budově č. p. 228 na Pirknerově náměstí se píší od roku 1844. Do dnešní podoby byl areál dostavěn v roce 2003. Prostory byly vždy využívány pro veřejnou službu, kdysi jako nemocnice a od roku 1950 pro poskytování sociálních služeb.

V současné době poskytujete tři druhy sociálních služeb. Od kolika let se může klient dostat do Domova pro seniory?

Domov pro seniory je určený lidem nad 65 let, kteří kvůli svému věku a zdravotnímu stavu vyžadují celodenní péči. Domov pro osoby se zdravotním postižením je určen pro věkovou skupinu od 19 let, tedy dospělé s mentálním či kombinovaným postižením, kteří se neobejdou bez pomoci. Chráněné bydlení je pak pro ty, kdo zvládnou víc věcí samostatně, ale potřebují částečnou podporu, kterou jim poskytují pracovníci ve čtyřech bytech.

Předpokládám, že poptávka i v Kutné Hoře převyšuje možnosti zařízení poskytující sociální služby?

Je tomu tak, zároveň tu ale máme podstatné prostorové omezení. Je zde řada dvou i třílůžkových pokojů, které již nemohou naplnit potřeby klientů a, bohužel, nesplňují standardy pro 21. století. Bereme to jako výzvu k našemu rozvoji a modernizaci zařízení. Navíc se poměrně často setkáváme s tím, že si lidé chtějí podat žádost o pobytovou službu „pro jistotu“ nebo s obavou, že by se jejich situace mohla zhoršit. Je to pochopitelné. Ale naší prací je přijímat jen ty, kdo opravdu potřebují naši celodenní a každodenní pomoc a péči.

Můžete být konkrétnější?

Pobytové služby jsou tu hlavně pro ty, kteří už nejsou schopni zvládat běžné věci sami – hygienu, stravu, po hyb, bezpečí – a nemají nikoho, kdo by jim mohl pravidelně pomáhat. Pokud žadatel zvládá život doma, třeba i s pomocí rodiny nebo pečovatelské služby, není zatím nutné, aby nastupoval k nám. Chceme, aby se ke službě dostali lidé, kteří ji skutečně potřebují. Když bychom přijali někoho, kdo si ještě vystačí s jinou podporou, mohli bychom tím zablokovat místo člověku, který je ve vážné krizi nebo bez zázemí. To neznamená, že zavíráme dveře navždy. Když se situace změní, může se žadatel ozvat znovu – a my jeho žádost znovu posoudíme.

Je tedy v plánu rozšíření kapacity?

Záměr tu je, snažíme se mu dát konkrétnější podobu. Díky spolupráci s katedrou architektury ČVUT v současnosti vznikají návrhy cca 25 studentů na možnosti rozšíření prostor naší služby. V úterý 24. června v 17 hodin otevřeme výstavu všech těchto prací, včetně 3D modelů, která bude veřejnosti přístupná do 30. června každý den, včetně víkendu, od 9 do 18 hodin

Zmiňujete provázanost s místní komunitou. Jak si ji máme představit?

Snažíme se propojovat jednotlivé generace, to je hodně důležité. K nám do Domova dochází například děti ze škol, naopak klienti od nás zase navštěvují je. Skupina dětí školní družiny ze Základní školy Jana Palacha získala nyní za spolupráci nejen s námi ocenění v celostátním projektu Brána k druhým. Naši klienti sázeli květiny s ženami a dětmi ze sdružení Diplomatky, pořádáme společné akce s dětmi z Oblastní charity, kutnohorských školek, tvoříme s lektory z GASKu. Díky tomu o nás lidé vědí, náš Domov pro ně není neznámým místem. Společně se snažíme propojovat generace a být vidět v Kutné Hoře. Myslíme si, že tak bude pro každého nového klienta snazší, pokud ho zde v budoucnu uvítáme s jeho blízkými.

Co vám jako představitelkám vedení organizace přijde na sociální službě nejdůležitější?

Kvalitní péče, kterou zajišťují nejen prostory, ale především zaměstnanci. Všem těm, kteří se podílejí na každodenním fungování Domova patří naše velké poděkování. Na tom, že Domov zajišťuje nepřetržitý provoz, se podílejí profesionální pracovníci v přímé péči, zdravotní sestry, sociální pracovnice, pracovníci kuchyně, prádelny, údržby, prostě tým, kde všechny jejich činnosti na sebe navazují a všichni jsou opravdu potřební. Jejich práce není lehká, přitom ji dělají s laskavostí a profesionalitou. Právě oni vytvářejí pro klienty pomyslný druhý domov.

Foto: Archiv Domov Barbora Kutná Hora, NYKO MEDIA

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *